03.04.2014 r.
Mistrzowie AgroLigi z Komorowa!
Tytuł Mistrza AgroLigi 2013, jednego z najważniejszych odznaczeń w polskim rolnictwie został przyznany Państwu Monice i Tomaszowi Bankiewicz z Komorowa. To prestiżowe wyróżnienie właściciele 36 hektarowego gospodarstwa sadowniczego oraz producenci soku Smaczek z Doliny Radomki odebrali w miniony wtorek, 1 kwietnia z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
- Laur ten oznacza znalezienie się w gronie przedsiębiorców rolnych, których umiejętności i osiągnięcia uznano za wzorowe, zasługujące na wyróżnienie i promowanie jako wartościowy przykład prowadzenia gospodarstwa rolnego – pogratulował w oficjalnym przemówieniu Prezydent Bronisław Komorowski. – Chciałem podziękować na cały wkład Agroligi, za ogromny wkład w proces nie tylko unowocześnienia myślenia o polskiej wsi i rolnictwie, ale także za wkład w budowanie naszego wewnętrznego przekonania, że bardzo wiele potrafimy i możemy - mówił prezydent. Zaznaczył, że należy pokazywać wspólny dorobek, a obszarem, gdzie widać zmiany, jest polska wieś, rolnictwo i przemysł przetwórczy.
Agroliga to konkurs, w którym nagradzane są gospodarstwa rolne i firmy produkowane żywność. Celem jest promowanie rolników oraz producentów na konkurencyjnym rynku. Konkurs AgroLiga rozgrywany jest w dwóch kategoriach – rolnicy i firmy. Organizatorami AgroLigi na szczeblu wojewódzkim są Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym Redakcja Rolna TVP 1 we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub. Od samego początku, czyli od 21 lat, konkurs odbywa się pod honorowy patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przed laty laureatem nagrody byli Elżbieta i Wojciech Pysiakowie, również współpracujący z naszym Stowarzyszeniem, właściciele gospodarstwa rolnego i producenci takich wyjątkowych i wielokrotnie nagradzanych wyrobów wędliniarskich jak Szynka Zdziechowska czy Salceson Wizytowy.
Gospodarstwo Państwa Bankiewicz jest wyjątkowe, albowiem występuje tutaj specyficzny mikroklimat, nadający intensywny smak, aromat i soczystość owocom. Ochrona i nawożenie sadu w gospodarstwie prowadzone jest zgodnie z Programem Integrowanej Produkcji co gwarantuje wysoką jakość i zdrowe owoce. Gospodarstwo prowadzone jest zgodnie z najwyższymi standardami, posiada wspomniany już certyfikat Integrowanej Produkcji, oraz GLOBALGAP i HCCP. Jest w pełni umaszynowione, ma rozwinięty system nawodnieniowy (nawodnienie podkomorowe i przeciwprzymrozkowe), prowadzi szkółkę jabłoni na własne potrzeby. Ostatnie lata to wciąż trwający rozwój gospodarstwa. Powstał połączony kompleks budynków chłodniczo-sortowniczych będących własnością Grupy Producenckiej "Skowronki" i gospodarstwa Pańśtwa Bankiewicz. Nowoczesne komory chłodnicze ULO mogą pomieścić łącznie ponad 4 tyś ton jabłek. Pakownia wyposażona jest nowoczesną maszynę sortującą Firmy Sorter. Uprawiane są tu głównie jabłka, gruszki i śliwki. Wszystkie drzewka pochodzą z własnych szkółek. Produkowane Jabłka Deserowe trafiają na rynek zagraniczny.
Początki naszego powstania gospodarstwa są bardzo odległe i sięgają 1931 roku. Obecnie gospodarstwo należy do Grupy Producenckiej Skowronki - które stanowi wspólne przedsięwzięcie kilkunastu gospodarstw sadowniczych ziemi grójeckiej i okolic Przysuchy. Łączą nas wspólne korzenie, tradycje i doświadczenie w produkcji jabłek sięgające czterech pokoleń. W chwili obecnej nasze gospodarstwa na powierzchni blisko 200 ha produkują około 8 tyś. ton jabłek rocznie - informuje Pani Monika Bankiewicz.
Serdecznie Gratulujemy nagrody i życzmy kolejnych sukcesów naszym Partnerom i członkom Stowarzyszania „Razem dla Radomki” – Państwu Bankiewicz.