finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

NASZE INICJATYWY

Andrzejki FolkoweAndrzejki Folkowe wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego.

Piękno tradycji ludowej co roku odżywa w ostatnich tygodniach listopada w niewielkiej miejscowości Wrzos położonej w gminie Przytyk. Wszystko to za sprawą organizowanej od trzech lat przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” i Publiczną Szkołę Podstawą we Wrzosie – inicjatywie o nazwie „Folkowe Andrzejki”, która na celu ma promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego, oraz chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty!

Andrzejki FolkowePunktualnie o godzinie 17.00 – w sobotę 23 listopada, w wypełnionej po brzegi sali, przy obecności prawie 400 widzów Pani Jadwiga Kowalik – dyrektor PSP we Wrzosie zainaugurowała wydarzenie, wspominając o wartościach folkloru i kultury ludowej, które szczególnie jest ważne dla młodego pokolenia. I właśnie to młode pokolenie rozpoczęło koncert. Jako pierwsi wystąpili gospodarze – czyli zespół dziecięcy z Publicznej Szkole we Wrzosie – w skład którego wchodzą uczniowie z najmłodszych klas. Następnie na scenie zaprezentowała się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Przytyku z zespołu „Plejada”, która w swoim gorąco oklaskiwanym występie umiejętnie połączyła nowoczesne brzmienia z muzyką ludową. Po nich wystąpiła blisko 40 osobowa grupa artystów z zespołu młodzieżowego „Wolanianki” – która po raz kolejny udowodniła, że mimo młodego wieku jej członków, może śmiało zaliczać się do najlepszych zespołów ludowych naszego regionu.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic, których wspomagali muzycy z Kapeli Czesława Golińskiego z Wawrzyszowa oraz Kapeli Ludowej „Kalina” z Marianowic. Grane przez kapele ludowe oberki i mazurki oraz fokstroty porwały licznie zebraną publiczność. Na scenie pojawiły się jedne z najlepszych kapel ludowych, posiadające wiele wyróżnień i nagród. Kapela Braci Tarnowskich – to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych – określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach, jak również laureaci tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – najważniejszej imprezy w Polsce. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel, którzy zaprezentowali klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, bawiąc zebraną publiczność do późnych godzin nocnych.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content