01.12.2011 r.
Artykuł : Jak prosperować na wsi – na temat szkolenia współorganizowanego przez LGD Razem Dla Radomki.
Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego zorganizowanemu z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza, w tym LGD „Razem dla Radomki” szkolenia nt. „Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców rolników indywidualnych”.
Artykuł został opublikowany w Extra Tygodniku Radomskim, wydanie z dnia 24.XI.2011 r. Artykuł można pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz.
![]() | ![]() |
![]() |
02.12.2011 r.
ARiMR rozpoczął realizację dopłat bezpośrednich za 2011 r.
Zgodnie z unijnymi przepisami prawa ARiMR rozpoczęła wypłatę tegorocznych płatności bezpośrednich od 1 grudnia 2011 r. Wiosną tego roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,36 miliona rolników. W Polsce złożono najwięcej wniosków o dopłaty spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, a na dopłaty w naszym kraju przewidziano 14,346 miliarda złotych, z czego 80% pochodzi z budżetu UE, a pozostałe 20% sfinansowane zostanie z budżetu krajowego. Agencja ma czas na wypłacenie tegorocznych dopłat bezpośrednich do 30 czerwca 2012 r.
Wysokość płatności bezpośrednich, które otrzymają rolnicy za 2011 r. jest wyższa niż ta, którą otrzymali za 2010 r. Wynika to ze zwiększenia koperty finansowej na te płatności oraz korzystniejszego kursu wymiany euro na złotówki, ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny 30 września br., zgodnie z którym będą przeliczane i wypłacane dopłaty bezpośrednie za 2011 rok. Kurs ten wynosi 4,4050 złotych za euro, podczas gdy w ubiegłym roku wynosił on 3,9847 zł za euro. Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro. W stosunku do roku ubiegłego kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie jest wyższa o około 1,5 mld zł.
![]() | ![]() |
![]() |
05.12.2011 r.
Jarmark Ludowy we Wrzosie - relacje prasowe
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Echu Dnia (wydanie z dnia 02.12.2011 r.) oraz na łamach bezpłatnego tygodnika Oko na Miasto (wydanie z dnia 01.12.2011 r.) w których znajdziemy relację z Jarmarku Ludowego - imprezy zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki" oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko, której celem była popularyzacja dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich.
![]() |
art. "Na jarmarku we Wrzosie" |
![]() |
art. "Po folkowemu we Wrzosie" |
![]() | ![]() |
![]() |
07.12.2011 r.
Konkurs na zabawkę – ozdobę choinkową oraz szopkę bożonarodzeniową.
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie na zabawkę – ozdobę choinkową oraz szopkę bożonarodzeniową. Celem konkursu jest promocja kultury ludowej regionu opoczyńskiego i radomskiego poprzez rozwijanie u dzieci zainteresowań tradycją bożonarodzeniową oraz rozszerzenie współpracy Muzeum z placówkami oświatowymi. Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu zabawki choinkowej bądź szopki bożonarodzeniowej z dowolnie wybranych materiałów i w dowolnej technice plastycznej.
Prace konkursowe powinny być przygotowane samodzielnie lub w zespole maksymalnie do 5 osób, a uczestnikami konkursu mogą być dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 grudnia 2011 r. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.muzeum-radom.pl w zakładce Muzeum Oskara Kolberga
![]() | ![]() |
![]() |
08.12.2011 r.
Na całej połaci śnieg – koncert u Gombrowicza. 11 grudnia
Muzeum Gombrowicza zaprasza osoby stęsknione za zimą, śniegiem, świątecznym klimatem, a także po prostu za dobrą muzyką na koncert podczas którego wystąpi trio jazzowe w składzie: Iza Zając – wokal, Jarosław Matys – fortepian, Paweł Puszczało – kontrabas.
Usłyszymy między innymi: „White Christmas”, „Let it snow”, „Na całej połaci śnieg”, „Jingle Bells” oraz utwory Louisa Armstronga i amerykańskie standardy jazzowe.
Koncert odbędzie się 11 grudnia (niedziela ) o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autobus ITS Michalczewski, zbiórka przed teatrem w Radomiu o godzinie 16.15. Powrót po koncercie. Zapraszamy.
![]() | ![]() |
![]() |
09.12.2011 r.
Projekt w Wieniawie: Poezja Świąteczna.
6 grudnia uczestników projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa” odwiedził niespodziewany gość – Święty Mikołaj który dla najmłodszych uczestników projektu przygotował niespodzianki i prezenty. Wizyta Mikołaja połączona została z zajęciami prowadzonymi przeze pedagogów w ramach warsztatów integracyjno-edukacyjnych skierowanych dla rodziców i ich dzieci.
Celem projektu realizowanego przez Gminę Wieniawa oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” jest stworzenie warunków sprzyjających integracji społecznej zarówno dzieci wiejskich jak i ich rodzin oraz aktywizacja społeczna mieszkańców wiejskich w zakresie organizowania działań odnawiających więzi społeczne między rodzicami i mieszkańcami. W ramach projektu odbywają się nowatorskie zajęcia integracyjno-edukacyjne oraz warsztaty edukacyjno wspierające prowadzone przez psychologa, skierowane dla dzieci i ich rodziców.
A już 14 grudnia przedszkole w Wieniawie odwiedzą kolejni gości. Tym razem będzie to grupa poetycka „Eliksir” koordynowana przez Pana Andrzeja Mędzyckiego, która zaprezentuje poezję świąteczną. Początek w środę o godzinie 14.30. Serdecznie zapraszamy
|
|
|
![]() | ![]() |
![]() |
15.12.2011 r.
Czarna taksówka w bibule literackiej. Spotkanie z Robertem Utkowskim u Gombrowicza.
Muzeum Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie z Robertem Utkowskim i promocję jego tomiku poezji "Czarna taksówka".
W ramach cyklu „bibuły literackiej” Muzeum promować będzie wartościowe teksty literackie autorów mniej znanych, które na bardzo rozproszonym rynku literackim mogłyby pozostać niezauważone. Opiekunem merytorycznym serii jest znany krytyk literacki i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie – Jarosław Klejnocki.
Spotkanie z Robertem Utkowskim odbędzie się w piątek, 16 grudnia o godz. 19.00, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Będzie można posłuchać tekstów Utkowskiego w jego interpretacji, porozmawiać z autorem, a także obejrzeć filmową realizację jednego z wierszy, wyróżnioną w II edycji konkursu „Nakręć wiersz” wrocławskiego Biura Literackiego (2009). O muzyczną ilustrację wierszy zadba Grzegorz Molenda - kompozytor, pianista, kabareciarz.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!
![]() | ![]() |
![]() |
19.12.2011 r.
Nowy numer Biuletynu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Uprzejmie informujmy, iż ukazał się kolejny 04/2011 numer „Biuletynu KSOW”. Wydawnictwo służyć ma wymianie doświadczeń i informacji w ramach realizacji najlepszych praktyk Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wydawcą kwartalnika jest Sekretariat Centralny KSOW, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW.
W najnowszym wydaniu znajdą Państwo wiele informacji na temat: Nordycko-bałtyckiej strategii państwa regionu Morza Bałtyckiego; Programu „Mój Rynek”, Agroturystyki, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, Przyszłości WPR po 2013 r., Najciekawszych pakietów turystyki wiejskiej.
Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.
![]() | ![]() |
![]() |
22.12.2011 r.
Koncert Wigilijny w Wieniawie.
Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy nader istotna jest tradycja i to co ludowe. Jest to czas życzeń, czas spotkań i rozmowy. Dlatego też, w tym wyjątkowym okresie, 20 grudnia br. w Publicznym Przedszkolu w Wieniawie odbył się koncert i spotkanie wigilijne skierowane do mieszkańców obszaru gmin tworzących Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Wieniawa, Publiczne Przedszkole w Wieniawie oraz nasze Stowarzyszenie w ramach realizacji projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa” który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.
Licznie przybyłych gości uroczyście powitała Dyrektor Przedszkola Jadwiga Porczyńska oraz Wójt Gminy Wieniawa – Witold Studziński – składając wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Część artystyczną rozpoczęli uczestnicy projektu – dzieci w wieku przedszkolnym, które przygotowały specjalnie na tą okazję wiersze i opowiadania wigilijne. Po nich na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy – to muzycy tradycyjni, grający klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, czyli mazurki, oberki, polki i walce, którzy wyjątkowo, w to wtorkowe popołudnie zaprezentowali utwory w aranżacji świątecznej.
Następnie kolędy i pastorałki zaprezentował zespół „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, który mimo młodego wieku jego artystów, którzy uczęszczają do Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie, posiada kilkuletnie bogate doświadczenie sceniczne. Występ młodych artystów z Zakrzewa szczególnie przypadł do gustu zebranych gościom, którzy byli pod wrażeniem profesjonalnej choreografii i wysokiego poziomu artystycznego „Zakrzewiaków”. Podczas spotkania nie zabrakło stołu z potrawami wigilijnymi, wspólnego kolędowania, życzeń i dzielenia się opłatkiem. W koncercie uczestniczyli mieszkańcy gminy Wieniawa, uczestnicy projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa”, przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz wójtowie i burmistrz 6 gmin tworzących LGD „Razem dla Radomki”.