finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

Walenty Jastrzębski

ur. 14 lutego 1899 r. zm. 1941 r.
działacz ruchu ludowego, organizator walki zbrojnej

Urodził się 14 lutego 1899 r. w Wierzbicy k/Radomia. Do 1912 r. mieszkał wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwem we wsi Wierzbica . Później rodzina zmieniła miejsce zamieszkania kupując gospodarstwo we wsi Józefów, gmina Gębarzów.

W 1914 r. Walenty Jastrzębski zetknął się z ruchem ludowym za pośrednictwem pisma ,,Zaranie”. W 1919 nr. został powołany do służby wojskowej i wziął udział w wojnie polsko-radzieckiej. W 1926 r. wstąpił do PSL ,,Piast” a w 1931 r. zorganizował koła Stronnictwa Ludowego we wsiach: Polany, Wierzbica, Kowala, Orońsko i Wolanów. Na zjeździe powiatowym Stronnictwa Ludowego w 1934 r. Walenty Jastrzębski zostaje wybrany prezesem Związku Powiatowego w Radomiu. Przed samą wojną organizował obchody Święta Ludowego w Wolanowie, wielki wiec antysanacyjny w Guzowie, gdzie doszło do krwawego starcia z policją.

Walenty Jastrzębski był ponadto znanym działaczem samorządowym, który na sejmiku radomskim oraz w Zarządzie Powiatowym Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Radomiu, występował przeciwko rządowi Sanacji,. W 1936 r. został on uhonorowanym listem pochwalnym od Wincentego Witosa, który przebywał wtedy na emigracji.

W pierwszej połowie sierpnia 1939 r. Walenty Jastrzębski bierze udział w wojnie. Udało mu się uniknąć niewoli i wrócić do domu. 13 czerwca 1940 r. powołał konspiracyjne kierownictwo ruchu ludowego na powiat radomski. Wyłoniono kierownictwo polityczne ,,Trójki Rocha” na powiat radomski. We wrześniu 1940 r. Walenty Jastrzębski udał się do Janowic k/Szydłowca, gdzie powołano gminne Trójki Rocha w powiecie radomskim, które miały za zadanie organizowanie siły zbrojnej ruchu ludowego.

Dalsza konspiracyjna praca Jastrzębskiego zostaje przerwana, ponieważ 25 stycznia 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Po dwumiesięcznym pobycie w katowni gestapo[o został wywieziony do Oświęcimia , gdzie został zamordowany.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content