NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11801576


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kościoły


Kościół p.w. Św. Katarzyny

Wieniawa, p.w. Św. Katarzyny
26-432 Wieniawa
woj. mazowieckie, pow. Przysucha, gm. Wieniawa

Początkowo był to drewniany kościół wzniesiony w XIV wieku. Dzięki staraniom proboszcza i dziedzica, Stanisława Młodeckiego w 1511 roku, zaczęto wznosić nowy, budowany w późnogotyckim stylu, kościół. Z tego okresu pochodzi prezbiterium z kaplicą, dobudowane do połowy rozebranego kościoła drewnianego. W 1703 starosta sandomierski Karol Dunin Wąsowicz dokonał dalszej rozbudowy kościoła. W latach 1909-1912 kościół został odrestaurowany . Prezbiterium i kaplice św. Stanisława w stylu późnogotyckim a nawa w stylu barokowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Kaplica św. Stanisława jest otwarta do prezbiterium arkadą okrągło łukową i nakryta sklepieniem gwiaździstym o ciosowych, profilowanych żebrach z kamiennym zwornikiem z herbem Półkozic ks. Stanisława Młodeckiego. W tejże kaplicy znajduje się jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych w regionie radomskim - poliptyk wieniawski ilustrujący legendę śmierci bp. Stanisława Szczepanowskiego. Na bocznych skrzydłach o czterech kwaterach przestawiono sceny: "Świadczenia przed królem", "Legendy o zwłokach i orłach", "Kupna wsi" oraz "Wskrzeszenia Piotrowina". Tzw. predellę wypełnia "pogrzeb biskupa Stanisława".


Źródła:
Robert Fidos, Agnieszka Zarychta-Wójcicka; Przysucha i okolice, wyd. Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Przysucha 2008.

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.