finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kościoły

Kościół św. Piotra i Andrzeja

Lisów, p.w. Nawiedzenia NMP
26-622 Lisów
woj. mazowieckie, pow. Radom, gm. Jedlińsk

Pierwsza wzmianka o kościele w Lisowie sięga XV w. Była to świątynia modrzewiona, wystawiona w roku 1414. Kolejna informacja o kościele w Lisowie pochodzi z 1644r. Drugi kościół ufundowany przez dziedzica wsi, Hieronima Piaseckiego, również modrzewiowy, kryty gontem, istniał do 1847 r. Wskutek naturalnego zniszczenia, chylił się ku upadkowi.

W 1879 r. powstały fundamenty obecnego kościoła, zaprojektowanego przez Antoniego Wąsowicza. 15 września 1881 r. ks. Jan Kloczkowski, proboszcz Jedliński poświęcił nową świątynię.

Kościół to budowla otynkowana od zewnątrz z dwoma wieżami zwieńczonymi kopułkami i zakończona krzyżami. Przy wejściu głównym kolumny ? pilastry, przytwierdzone do ścian, nad drzwiami okno w kształcie koła. Elewacja świątyni utrzymana jest w tonacji bieli i beżu. Wnętrze stanowi jedna nawa z kamienną posadzką. Po prawej stronie przed ołtarzem głównym drzwi wiodące do zakrystii. Ściany kościoła są barwy białek z wydatnym ozdobnym bordowym pasem u góry. Kolor ścian kontrastuje z ciemnym brązem elementów stanowiących wystrój wnętrza.

Na chórze znajdują się organy, po obu stronach nawy ławki dla wiernych, po stronie prawej konfesjonał, po lewej ambona z niewielkim baldachimem, ozdobiona gołębicą. Bogate zdobienia konfesjonału, ambony i dwóch niewielkich bocznych ołtarzy podkreśla intensywna brązowa barwa, w której są utrzymane.

Główny ołtarz ozdobiony jest obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej ubranej w „złotą” sukienkę. Fundatorem wizerunku jest Tomasz Orłowski. Prezbiterium oddzielono balustradą, na której od strony wewnętrznej umieszczony został napis: „Pamiątka Justyny i Wojciecha Poterów 1887 r.” Boczne ołtarze są również ozdobnie obrazami. Po prawej stronie nawy stoi ołtarz św. Franciszka, z obrazem autorstwa J. Czernawskiego i przedstawiający zdjęcie Pana Jezusa z krzyża, ufundowała go rodzina Wincentego i Kunegundy Szotów z Piaseczna. Po stronie lewej umiejscowiono obraz przedstawiający św. Annę czytającą małej Maryi ze zwoju księgi rozłożonej na kolanach. Ten obraz zakupiony został przez dziedzica Bartodziej Bolesław Maleszewskiego.

Przed prezbiterium po stronie prawej znajduje się ozdobna chrzcielnica z napisem: „Sacer Fons Baptismalis”, pamiątka małżonków Szotów 1887. Wystrój wnętrza dopełniają obrazy i chorągwie noszone podczas procesji.

Parafia p.w Nawiedzenia NMP
Lisów 60, 26-660 Jedlińsk

 

Źródła:
B. Cieślak, Perły i perełki architektury gminy Jedlińsk, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Jedlińsk 2010.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content