finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Relacja z 61 Dni Kolbergowskich w Przysusze. Wydarzenie dofinansowane przez LGD.

2.08.2021

Od 61 lat w Przysusze organizowane jest jedno z największych wydarzeń związanych z promocją kultury ludowej w Polsce, pielęgnujące bogate dziedzictwo kultury naszego regionu, wyróżniające najlepsze kapele ludowe, zespoły śpiewacze, oraz solistów instrumentalistów i śpiewaków.

Organizatorami tegorocznego przeglądu, który zorganizowany został w dniu 26 lipca 2021 r. było Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Urząd Gminy i Miasta Przysucha, Dom Kultury w Przysusze. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” kwotą 10 000,00 zł przekazane zostało w ramach start-upów na inicjatywy turystyczne i kulturalne dla projektu współpracy pn. „Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″.

Dni Kolbergowskie odbyły się po raz pierwszy w 1960 roku. Impreza szybko nabrała ponad regionalnego zasięgu, bo już na pierwsze Dni Kolbergowskie zjechało mnóstwo zainteresowanych osób z Warszawy, Kielc i innych miast Polski. Na początku impreza ta trwała dwa dni. W pierwszym dniu przedstawiano postać Oskara Kolberga, jego życie, twórczość i dorobek, wpływ na kulturę i muzykę współczesną. W drugim dniu odbywają się przeglądy zespołów tanecznych, muzycznych i śpiewaczych. Przeglądy kapel i zespołów śpiewaczych oraz solistów odbywały się w muszli koncertowej w Parku Miejskim przy ul. Warszawskiej w Przysusze. Tam też równolegle wśród drzew parkowych trwały wystąpienia „pozakonkursowe” kapel, które wygrywając skoczne ludowe nuty gromadziły wokół siebie liczne grono słuchaczy, słuchaczy którzy niejednokrotnie próbowali swoich sił w przyśpiewkach ludowych. Dni Kolbergowskie pomimo upływu lat ciągle cieszą się nieustającym zainteresowaniem, nie tyko kapel i zespołów śpiewaczych, ale także odwiedzających imprezę miłośników folkloru, wśród których spotkać można i takich z zagranicy.

Komisja konkursowa obradująca w składzie – Adolf Krzemiński, Anna Rutkowska oraz Jakub Borysiak wybrała najlepszych reprezentantów muzyki ludowej. W kategorii zespołów śpiewaczych laureatami został Zespół Śpiewaczy „Mirowianki”. II miejsce przyznane zostało dla zespołów „Zakukała Kukułeczka, zespołu z Mierziączki i zespołu ze Strykowic.. Wśród kapel wybrano kapele Piotra Bińkowskiego z Domaniowa. II miejsca zajęły kapele: Wiesławy Gromadzkiej, Jana Kmity, Henryka Gwiazdy i Stanisława Wlazło.

Ponadto Komisja Konkursowa wytypowała na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą następujące zespoły, kapele i solistów:

  • solistkę śpiewaczkę Bogusławę Grzywę z Gałek Rusinowskich, gm. Rusinów,
  • solistkę śpiewaczkę Zofię Kucharczyk z Gałek Rusinowskich, gm. Rusinów,
  • solistę instrumentalistę Jana Tarnowskiego z Domaniowa, gm. Przytyk,
  • solistę instrumentalistę Andrzeja Malika ze Skrzyńska, gm. Przysucha.
  • Kapelę Piotra Bińkowskiego z Domaniowa, gm. Przytyk,
  • Kapelę Jana Kmity z Przystałowic Małych, gm. Rusinów,
  • Zespół Śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego,
  • Zespół Obrzędowy „Strykowice” ze Strykowic, gm. Zwoleń

Komisja wytypowała także laureatów do Bukowiny Tatrzańskiej na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”:

  • Zespół Śpiewaczy z Mierziączki, gm. Przyłęk
  • solistkę śpiewaczkę Joannę Tęczę ze Zwolenia
  • solistę instrumentalistę Zdzisława Kwapińskiego z Radomia

Zdjęcia: Gmina Przysucha.

logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content