finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Relacja z 62 Dni Kolbergowskich.

07.06.2022 r.

Relacja z 62 Dni Kolbergowskich.

5 czerwca w Przysusze odbył się już po raz 62, przegląd tradycyjnego folkloru pod nazwą Dni Kolbergowskie. Jest to święto folkloru dedykowane wielkiemu Polakowi Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu etnografowi, folkloryście i kompozytorowi urodzonemuw 1814 roku w Przysusze. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”.

W przeglądzie brali udział muzycy i śpiewacy ludowi z regionu radomskiego. Oceniani byli w 5 kategoriach: zespoły śpiewacze, kapele ludowe, instrumentaliści, soliści śpiewacy oraz „Mistrz uczeń”. Dni Kolbergowskie to także eliminacje z regionu radomskiego do Kazimierza nad Wisłą na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

W czasie trwania przeglądu można było zaobserwować niepowtarzalną atmosferę. Występy kapel i solistów instrumentalistów odbywały się nie tylko w muszli koncertowej, ale także w całym parku, spotykać było można grających muzykantów, których otaczali wielbiciele muzyki ludowej. Można zauważyć, że Dni Kolbergowskie mają duże zainteresowanie wśród wykonawców i miłośników tradycyjnego folkloru oraz że bierze w nich udział coraz więcej młodych wykonawców.

W tym roku do występów zgłosiło się 23 zespoły śpiewacze, 17kapel ludowych, 18 solistów śpiewaków i 8 instrumentalistów. Oceniała ich Komisja w składzie: Adolf Krzemiński– folklorysta, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” – przewodniczący, prof. dr hab. Piotr Dahlig – Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Borucka-Szotkowska – Program II Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury w Warszawie.

Przeglądowi towarzyszyły warsztaty i kiermasz sztuki ludowej, pokaz i degustacja wyrobów pszczelarskich oraz potraw lokalnych przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich.

O godz. 12 w miejscowym domu kultury odbyła się konferencja, na której referaty wygłosili: dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, mgr Izabela Kotlarska z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu i dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka z Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

O godz. 17 ogłoszono wyniki przeglądu i wręczono nagrody. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach: zespół śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego, Kapela Jana Tarnowskiego z Domaniowa, instrumentalista Jan Kmita z Przystałowic Małych, śpiewaczka Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich. Prócz nagród otrzymali także statuetki z Oskarem Kolbergiem. Do Kazimierza wytypowano: Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Kapelę Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Zespół Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka, Zespół Śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego, instrumentalistów: Zbigniewa Ciechowicza z Rdzowa i Ryszarda Wlazło z Kłudna oraz śpiewaczkę Krystynę Krajewską. Ponadto w Kategorii „Mistrz i Uczeń” Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich z uczniami Agatą Korycką z Nieznamierowic i Leną Popińską z Gałek Rusinowskich oraz Krystynę Szewczyk z Żanetą Żaczek z Tymienicy Starej.

Wydarzenie współorganizowane przez LGD „Razem dla Radomki” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Organizatorami 62 Dni Kolbergowskich w Przysusze byli: Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Stowarzyszeni LGD „Razem dla Radomki”, Muzeum Wsi Radomskiej, Dom Kultury w Przysusze.

logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow
logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content