finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Z wizytą LGD na Lubelszczyźnie.

21.12.2017

40 osób – uczestników projektu Akademia Skutecznych Menadżerów Społecznych, 15 grudnia 2017 r. uczestniczyło w wyjeździe studyjnym połączonym z prezentacją dobrych praktyk, zorganizowanym przez LGD „Razem dla Radomki” w województwie lubelskim, w tym w ramach współpracy z LGD „Zielony Pierścień”.

Na trasie wycieczki jako przykład dobrych praktyk znalazła się Manufaktura Różana z Końskowoli. To gospodarstwo, które od lat specjalizuje się w produkcji sadzonek róż, łącząc pasję oraz zamiłowanie do tych wspaniałych roślin. Ta różana pasja znalazła swe odzwierciedlenie również w domowej kuchni. Rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że domowa produkcja przekształciła się w malutką wytwórnię różanych skarbów. Specjalnością Manufaktury Różanej są wspomniane wcześniej przetwory różane, oraz inne specjały wytwarzane według starych tradycyjnych przepisów. Produkowane są ręcznie, bardzo silnie bazują na tradycji – podstawą są stare domowe przepisy. To rarytasy ze spiżarni naszej babci. W Izbie Produktu Lokalnego można skosztować i nabyć domowe przetwory różane. W manufakturze z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii właścicieli o tym jak powstało gospodarstwo i różana przetwórnia. Zaopatrzyliśmy się też w różane smakołyki, m.in. konfiturę różaną z Końskowoli i konfiturę z owoców róży.

Następnie udaliśmy się do Celejowa, jest to wieś w gminie Wąwolnica, tam złożyliśmy wizytę Regionalnemu Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju „Wokół Bystrej”. Stowarzyszenie rozpoczęło swą działalność w 2010 roku. Pani Prezes stowarzyszenia opowiedziała nam historię budynków, w którym nas podjęto. Gminne budynki „OSP Celejów” – niegdyś opuszczone i zniszczone na przestrzeni ostatnich lat dzięki projektom współfinansowanym ze środków zewnętrznych – unijnych i szwajcarskich, odremontowano i zagospodarowano przestrzeń wokół. Powstała duża, ogólnodostępna świetlica wiejska z kominkiem, nowoczesna w pełni wyposażona kuchnia i Izba Tradycji. Utworzono tu Izbę Produktu Lokalnego i pracownię wyrobu papieru czerpanego. „Mała Papiernia”. Odbywają się tu warsztaty przy wykorzystaniu zabytkowych, autentycznych sprzętów. Zachętę dla turystów stanowi także unikatowy pomnik rowerowy i możliwość zrobienia na nim niepowtarzalnej pamiątkowej fotografii.

Kolejny przystanek to ni mniej ni więcej tylko „owocowy przystanek” w Klementowicach koło Kurowa. Tu zostaliśmy ugoszczeni domowymi przetworami z malin, gruszki, porzeczki i żurawiny, których mogliśmy skosztować na własnoręcznie upieczonych przez Panią Marię podpłomykach. Firma „Moje Owoce” powstała w 2012 roku założona przez właścicielkę, panią Marię Figiel, która od przeszło trzydziestu lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie malin. Tradycją w domu Figlów było coroczne robienie przetworów na zimę, tak więc te powstawały według sprawdzonych sposobów i receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, zapełniając tym sposobem domową spiżarnię. Stale rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że zapadła w końcu decyzja aby domową produkcję przekształcić w malutką wytwórnię owocowych skarbów, by móc dzielić się tym dziedzictwem z szerszym kręgiem odbiorców. Po dokonaniu pysznych zakupów udaliśmy się w dalszą drogę, która wiodła do Lublina.

W Lublinie w ramach czasu wolnego podziwialiśmy lubelskie stare miasto, zamek, katedrę, klimatyczne brukowane uliczki. Dopełnieniem dla nas zwiedzających była historia miasta Lublina opowiedziana z wielkim zaangażowaniem przez Panią Patrycję Bartulę – uczestniczkę wyjazdu. Zarówno Pani Patrycji jak i pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za spędzony wspólnie czas.

Wyjazd realizowany w ramach projektu „Akademia Skutecznych Menadżerów Społecznych” sfinansowano w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content