NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10937223


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

lgd razem dla radomki

02.08.2018 r.

Spotkanie z folklorem

22 lipca w Wieniawie odbyła się XII Edycja Spotkań z Folklorem im. Stanisława Stępniaka organizowana przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, wspomagana przez LGD „Razem dla Radomki”.

Głównym założeniem imprezy jest popularyzacja muzyki ludowej, a także przypomnienie szerszemu gronu osób postaci Stanisława Stępniaka, wyjątkowego muzyka ludowego z Wieniawy. Decyzję o organizacji Spotkań z Folklorem podjął Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Nogański w 2007 r., aby kontynuować już zapomniane Prezentacje Folklorystyczne, które odbywały się w lipcu do 2000 r. Jednak główną przesłanką organizacji tego wydarzenia była chęć przypomnienia społeczności lokalnej postaci niewidomego od urodzenia, uzdolnionego muzyka ludowego oraz długoletniego mieszkańca gminy Wieniawa - Pana Stanisława Stępniaka (1905 – 2003). W wieku sześciu lat samodzielnie nauczył się gry na harmonii. W 1979 roku założył przy Kole Związku Niewidomych w Przysusze kapelę niewidomych. W latach 1980 – 1983 brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Przysusze w czasie Dni Kolbergowskich. W 1979 r. kapela zdobyła III nagrodę na Jarmarku Kulturalnym Różnych form w Bielsku – Białej i na Festiwalu Zespołów Niewidomych w Olsztynie w 1982 roku. Od 1980 r. był instruktorem w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie, a od 1983 r. pracował jako instruktor w świetlicy koła PZN w Radomiu, prowadząc zespół artystyczny zdobył II nagrodę na festiwalu w Olsztynie, a w roku 1986 III nagrodę.. W 1988 r. występując jako solista instrumentalista zdobył I nagrodę na Festiwalu Zespołów Niewidomych w Olsztynie. Laureat ,, Baszty” – głównej nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1990 r. Pierwsze Spotkania z folklorem traktowane były jako swobodne spotkania przyjaciół i miłośników muzyki Stanisława Stępniaka, na których prezentowały się kapele ludowe, a ich występy oceniała publiczność. Obecne edycje mają charakter przeglądu i przybrały o wiele bardziej rozbudowaną formułę wydarzenia artystycznego, które z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność, nie tylko z Wieniawy i okolic. Jak można było usłyszeć wśród publiczności, goście przyjechali również z Błędowa, Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Lublina i innych regionów Polski. Dzięki wsparciu Wójta Gminy Wieniawa Krzysztofa Sobczaka oraz Stowarzyszenia ,,Razem dla Radomki”, impreza staje się jedną z największych imprez poświęconych kulturze ludowej na terenie południowego Mazowsza. Kapele ludowe, solistów – instrumentalistów, solistów śpiewaków, zespoły śpiewacze ocenia jury powołane przez organizatora. W rywalizacji oceniany jest dobór repertuaru, technika gry, poprawność wykonania, strój. Przyznawane są nagrody w postaci statuetek, nagrody pieniężne i wyróżnienia. W przerwie przesłuchań organizowany jest konkurs tańca ludowego z nagrodami. W tegorocznej XII edycji Spotkań z Folklorem uczestniczyło: 14 kapel ludowych, 5 solistów instrumentalistów, 11 solistów – śpiewaków, 17 zespołów śpiewaczych.

Imprezie towarzyszyły pokazy rękodzieła ludowego lokalnych artystów. Komisja konkursowa podkreśliła duże zainteresowanie artystów ludowych festiwalem oraz wysoki poziom artystyczny. Pozytywnie oceniła młodych artystów ludowych wyróżniając: Monikę Maciejczak z Kapeli Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia oraz Karola Stachurę z Kapeli Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli.

Komisja konkursowa przyznała nagrody:

W kategorii kapel ludowych:

 • Dwa pierwsze miejsca: Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki i Kapela Jana Kępy z Borowca
 • Drugie miejsce: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza
 • Trzecie miejsce: Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
 • oraz wyróżnienia: Kapela Jana Fokta z Jagodnego, Kapela Lipców z Wygnanowa

W kategorii solistów instrumentalistów:

 • Dwa pierwsze miejsca: Zdzisław Kwapiński z Radomia oraz Wacław Imiołek z Jedlanki
 • Drugie miejsce: Jan Kmita z Przystałowic Małych
 • Trzecie miejsce: Andrzej Malik

W kategorii soliści – śpiewacy:

 • Dwa pierwsze miejsca: Ewa Białek z Jabłonicy
 • i Ewa Ziętek z Sukowa
 • Drugie miejsce: Krystyna Ciesielska z Brogowej
 • Trzecie miejsce: Teresa Bieńkowska z Kochanowa

W kategorii zespoły śpiewacze:

 • Dwa pierwsze miejsca: Zespół folklorystyczny z Wieniawy i Zespół śpiewaczy Mirowianki z Mirowa
 • Drugie miejsce: Zespół śpiewaczy Przystalanki z Przystałowic Małych
 • Trzecie miejsce: Zespół śpiewaczy Kumosie z Sadku oraz wyróżnienia: Zespół śpiewaczy Zakukała Kukułecka z Gałek , Zespół Śpiewaczy Zdziechowianki ze Zdziechowa

Organizacja wydarzeń przeglądów folklorystycznych pozwala promować i przekazywać lokalną tradycję twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa reprezentowanego przez kapele ludowe, zespoły śpiewacze, solistów-instrumentalistów i solistów-śpiewaków. Pokazują one młodym ludziom muzykę oraz zwyczaje ich dziadków. Jest to niezmiernie ważne, aby kultywować piękną i bogatą kulturę ludową, w której wybrzmiewa piękno regionu i przypomina o historii i tożsamości kulturowej mieszkańców ziemi wieniawskiej.

Partnerem i współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" o wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.4. "Wspieranie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach projektów finansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.