finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Prezentujemy projekt grantowy LGD: Gotowanie z kulturą i tradycją w Bieniędzicach

16.01.2019

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Na Ludową Nutę z Bieniędzic w minionym roku zrealizowało projekt zatytułowany „Gotowanie z kulturą i tradycją”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu grantowego LGD „Razem dla Radomki” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszaru Wiejskich na lata 2014-2020. Kwota udzielonego wsparcia wyniosła 5 838,00 zł .

Celem głównym realizowanego projektu była promocja i rozwój obszaru gminy Wolanów poprzez kultywowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego przez członków stowarzyszenia z Bieniędzic. W ramach realizowanej inicjatywy doposażony został Zespół Śpiewaczy Bieniędzice, który zakupił specjalne termos i podgrzewacz, który umożliwia przygotowanie i serwowanie potraw tradycyjnych na wydarzeniach plenerowych. Zorganizowano 6 spotkań warsztatowych, w tym 4 spotkania dotyczące warsztatów kulinarnych i savoir-vivre oraz 2 spotkania dotyczące dekoracji stołu. Uczestnicy na warsztatach dekorowania i nakrywania stołu własnoręcznie wykonywali dekoracje zrobione z m.in. kwiatów z krepiny, flakonów, świeczników ze słoików dekorowanych wstążką czy techniką decupage, ozdabianie stołów sezonowymi roślinami czy nowoczesnym designem, nakrywanie i układanie naczyń na stole. Każdy z uczestników mógł wykazać się własną inwencją twórczą, oryginalnym pomysłem. Natomiast na warsztatach kulinarnych i savoir-vivre grupa pod okiem kucharza przygotowywała potrawy, które znane są od wielu pokoleń na tych terenach (pyzy, porka, klapoki, a także pierogi).

Celem tych zajęć było przybliżenie wiedzy nt. tradycyjnych potraw z wykorzystaniem lokalnych produktów, które były smakowane, przy jednoczesnym zaprezentowaniu odpowiedniego zachowania w wielu popularnych życiowych sytuacjach. Warsztaty z savoir-vivre były doskonałym połączeniem dobrych manier, etykiety, bardzo przydatnych i niezbędnych zarówno w życiu prywatnym (również w szkole), jak i w relacjach zawodowych.

Wspólne działania z udziałem dzieci i dorosłych zintegrowały grupę, wzbogaciły ofertę zajęć pozaszkolnych, uczyły współpracy międzypokoleniowej, rozwijały talenty kulinarne wśród uczestników. Warsztaty przybliżyły regionalną kuchnię młodym mieszkańcom, poprzez czynny udział w przygotowywaniu „dawnych” potraw.

Na zakończenie projektu dla uczestników oraz ich rodzin i przyjaciół została zorganizowana impreza integracyjna – plenerowy piknik, na którym mogli degustować przygotowane przez nich potrawy, w tym: porkę, pyzy, racuchy i inne. Nie zabrakło również atrakcji muzycznej podczas pikniku. Przez cały czas trwania festynu można było częstować się ciastami domowymi, owocami, napojami. Zdecydowanie impreza zacieśniła więzi wśród uczestników, mieszkańców, stworzyły się przyjaźnie. Dzięki aktywnemu udziałowi ludzi i wspaniałej pogodzie festyn był bardzo udany.

Realizacja projektu współpracy pomiędzy młodym i starszym pokoleniem pozwoliła na pobudzenie aktywności środowisk lokalnych w trakcie i po zakończeniu realizacji projektu poprzez udział w spotkaniach promocyjnych, festynach. Projekt zaszczepił społeczności lokalnej (zwłaszcza tej młodszej) zainteresowanie dziedzictwem kulinarnym swojej małej ojczyzny, co wpłynie na wzrost zaangażowania we współpracę mieszkańców na rzecz swojej wsi promując swoje dziedzictwo kulinarne.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content