finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

Aleksander Serwacy Niedbalski

Aleksander Serwacy Niedbalski

ur. 13 maja 1895 r., zm. 14 marca 1941 r.
nauczyciel, działacz niepodległościowy i społeczno – gospodarczy

Urodził się 13 maja 1895 r., w rodzinie chłopskiej we wsi Drążgów, gmina Ułęż, powiat Garwolin. Po ukończeniu w 1910 r., miejscowej szkoły początkowej złożył egzamin i został przyjety na Warszawskie kursy Pedagogiczne Polskiej Macierzy Szkolnej, a następnie studiował w Warszawie na Wydziale Humanistycznym Towarzystwa Kursów Naukowych. Równolegle ze studiami podjął tajną działalność niepodległościową, oświatową i publicystyczną. Już w szkole początkowej uczestniczył w starjku szkolnym w 1905 roku. W Warszawie był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich, a następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, związał się również z konspiracyjnym ruchem nauczycielskim i chłopskim. W wieku 17 lat ogłosił swój pierwszy artykuł w gazecie ,,Lud Polski”. Współpracował z tajnymi pisami ,,Polska”, ,,Dla Polski”, i innymi. Na polecenie Towarzystw Ochrony Chełmszczyzny organizował na Podlasiu nielegalne szkoły polskie i oddziały ochotniczej straży pożarnej. 13 kwietnia 1915 r. został aresztowany i skazany na zesłanie do Tobolska na Syberii. Podczas ewakuacji więźniów na wschód, zbiegł z transportu 20 lipca 1915 r.

Od 1916 r., podejmuje prace nauczycielską w Siedlcach. Uczy początkowo w szkole powszechnej, później w gimnazjum. Kontynuuje też działalność niepodległościową, skupiając się przede wszystkim w pracy w POW. we wrześniu 1918 zostaje ponownie aresztowany i uzyskuje wolność równocześnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie rezygnuje z pracy nauczycielskiej, ale więcej czasy poświęca sprawom społecznym i politycznym. Organizuje w Siedlcach Oddział Towarzystwa Nauczycielskiego Szkół Średnich i Wyższych oraz Okręgowy Związek Straży Pożarnej. Jego zasługą było również utworzenie na Podlasiu Polskiego Stronnictwa Ludowego ,,Wyzwolenie” i uruchomienie pisma Stronnictwa ,,Ludowiec”. W 1919 r. Niedbalski rezygnuje z pracy nauczycielskiej. Wtedy już był zastępcą członka Zarządu Głównego PSL ,,Wyzwolenie” oraz kandydował na posła do Sejmu. Od maja 1920 r. otrzymał mandat poselski okręgu siedleckiego. Posłem był przez dwie kadencje. W tym czasie przeszedł do Polskiego Stronnictwa Ludowego ,,Piast”. Przewrót majowy 1926 roku i zmiana układu sił politycznych w Polsce, spowodowały, że PSL ,,Piast” przeszedł do opozycji a Niedbalski w wyborach przeprowadzonych w 1928 r., utracił mandat poselski.

Od 1928 r., powraca do pracy w szkolnictwie. Zostaje nauczycielem w Szkole Rolniczej w Starej Wsi koło Siedlec i ponownie nawiązuje kontakty z zawodowym ruchem nauczycielskim. Zostaje sekretarzem Zarządu Głównego Zrzeszania Nauczycielstwa Szkół Gospodarstwa Wiejskiego w Polsce, a od 1932 r., obejmuje redakcję organu Zrzeszenia ,,Szkolnictwo o Oświata Rolnicza”.

13 lutego 1933 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenie Publicznego mianowało Niedbalskiego dyrektorem Powiatowej Szkoły Rolniczej w Wacynie k/Radomia. Szkołą kierował ponad 6 lat, ale ten krótki czas wystarczył by Wacyn stal się jednym z najbardziej znanych ośrodków oświaty rolniczej w Polsce. W pracy wychowawczej kładł nacisk na samowychowanie. Zabiegał o stałą łączność z absolwentami, organizując liczne spotkania i kursy odkształcające. Szkoła stała się ośrodkiem licznych kursów specjalistycznych, konferencji i wycieczek instruktorów i rolników praktyków z całego kraju. Aleksander Niedbalski szybko stał się obecny we wszystkich dzidzinach życia wsi. Był prezesem Rady Nadzorczej Powiatowej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej, wiceprezesem Okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych, radcą Kieleckiej Izby Rolniczej, przewodniczącym do Spraw Kultury Wsi przy ministerstwie rolnictwa i reform rolnych. Od 1933 r., przystąpił do wydawania serii 10 broszur w ramach tzw. <

Wybuch wojny i zajęcie Radomia pociągnęło za sobą zamknięcie szkoły. Od października 1939 r. otrzymał od władz okupacyjnych zwolnienie z zajmowanego stanowiska. Wtedy to podjął pracę w Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Radomiu.

24 stycznia 1941 r., został aresztowany przez radomskie gestapo i został przewieziony do Skarżyska-Kamiennej. 24 lutego ze Skarżyska został przewieziony do Oświęcimia. Zginął 14 marca 1941 r.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content