finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Twórcy ludowi

Jan Wlazło

Jan Wlazło

ur. 20 lutego 1930 r. zm. 27 października 1985 r.,
harmonista

Urodził się 20 lutego 1930 r. w Kłudnie jako najmłodszy z sześciorga dzieci. W 1950 r. ożenił się ze Stanisławą Pełką i gospodarował na kilkuhektarowym gospodarstwie w Kłudnie.

W wieku 10-12 lat grał na bębenku w kapeli brata Stanisława. Jan nauczył się grać na harmonii w wieku 12 lat. Był samoukiem. Kiedy nauczył się dobrze grać, założył swoją kapelę. Kapela grała na uroczystościach weselnych i wiejskich zabawach tanecznych, nie brał udziału w przeglądach czy publicznych występach, poza kilkoma występami na wiejskich uroczystościach dożynkowych.

Od roku 1979 kapelą jna Wlazły zaopiekował się Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie. W roku 1980 po gminnym przeglądzie w Wieniawie kapela brała udział w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Przysusze, potem został zaproszony do Kazimierza na XIV Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jako reprezentant woj. radomskiego, gdzie zdobył I nagrodę ufundowaną przez Komitet ds. Radia i Telewizji. po sukcesie na festiwalu w Kazimierzu, gdzie kapelę nagrały rozgłośnie Polskiego Radia i emisji filmu w telewizji kapela otrzymywała sporo zaproszeń na koncerty. W roku 1982 Jan Wlazło stracił palec wskazujący u prawej ręki. W związku z tym musiał na nowo nauczyć się grać. W roku 1983 jego kapela powtórnie wzięła udział na festiwalu w Kazimierzu, ale zajęli trzecie miejsce.

W dalszym ciągu kapela Wlazły koncertowała na przeglądach, dożynkach, festiwalach. Od 1980 r. kapela niegrana na weselach, ponieważ została wyparta przez zespoły o innym składzie instrumentów.

27 października 1985 r. zmogła go nieuleczalna choroba.

W audycjach muzycznych Polskiego Radia w Warszawie i Kielcach czasem słyszy się muzykę Jana Wlazły. Popularyzował najpiękniejsze wartości muzyki ludowej.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content