Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14574061


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

07.07.2016 r.

TYNDY RYNDY – zaproszenie na Jarmark Ludowy do Bieniędzic i rozmowa z przedstawicielami Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych na Ludową Nutę.

Bieniędzice – to jedna z aktywniejszym miejscowości znajdujących się na obszarze gmin tworzących Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Znana jest nie tylko z silnego przywiązania do tradycji ludowych, ale również z realizacji wielu ciekawych projektów, potrafiących włączyć w ich realizację szerokie grono mieszkańców. Od 2016 roku na obszarze tym działa nowe Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych na Ludową Nutę, dlatego zapraszamy Państwa do lektury krótkiej rozmowy z przedstawicielami tej organizacji – Panem Krzysztofem Mazurkiewiczem – Prezesem oraz Panem Marcinem Ciężkowskim – Wiceprezesem Stowarzyszenia. Jednocześnie zapraszamy Państwa w najbliższą niedzielę do Bieniędzic na Jarmark Ludowy Tyndy Ryndy!

Bieniędzice, to niewielka miejscowość położona w gminie Wolanów, która na mapie naszego regionu wyróżnia się silną aktywnością społeczną, dużym zaangażowaniem mieszkańców do podejmowania różnych inicjatyw i zamiłowaniem do folkloru. Skąd bierze się aż taka aktywność, chęć do realizacji różnych działań wśród mieszkańców?

Ta aktywność wynika z osób zaangażowanych w działalność Zespołu Śpiewaczego „Bieniędzice”. Mieszkańcy Bieniędzic oraz okolicznych miejscowości od wielu lat organizują różne przedsięwzięcia w PSP. To już taka nasza dobra tradycja, przybierająca coraz to inne kształty. Dawniej były to zabawy sylwestrowe dla rodziców i nauczycieli. Dziś chcemy się bawić na ludowo, urzeczeni folklorem. Nasi mieszkańcy są wciąż aktywni. Cieszy mnie, że spośród wielu innych możliwości spędzania wolnego czasu wybrali akurat tę – sobie najbliższą.

Z początkiem tego roku udało się Państwu zarejestrować nowe Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych na Ludową Nutę? Skąd pomysł utworzenie tej organizacji?

Nasze stowarzyszenie powstało w celu aktywizacji i integracji społeczności lokalnej, które poprzez podtrzymanie tradycji narodowej oraz promowanie i propagowanie kultury, wydarzeń kulturalnych oraz różnorodnych spotkań dla każdej grupy wiekowej, zbliża do siebie mieszkańców Bieniędzic oraz całą społeczność gminy Wolanów. Ludzie chcą się dzielić z innymi efektami swojej aktywności i pasji. Ta aktywność oddolna udziela się innym; ludzie widzą, że można coś zrobić samemu i wtedy to jest najbardziej autentyczne.

Co chcą Państwo zrobić dla Bieniędzic, dla gminy Wolanowa? Jakie cele przyświecają Państwa organizacji?

Stowarzyszenie chce przede wszystkim promować lokalne tradycje i kulturę ludową oraz całe to nasze lokalne dziedzictwo folklorystyczne, prezentowanego przez Zespół Śpiewaczy Bieniędzice. Zamierzamy też pozyskać środki na utworzenie Domu Ludowego w budynku PSP Bieniędzice. Będąc przy szkole, chcemy aktywnie uczestniczyć w jej życiu, wpływać korzystnie na proces wychowawczy i edukacyjny naszych dzieci. W ten sposób pragniemy przekazywać im wartości tkwiące w kulturze ludowej i rozbudzać zainteresowanie folklorem. Chcemy też aktywnie uczestniczyć w życiu parafii Jarosławice.

10 lipca organizują Państwo bardzo atrakcyjne wydarzenie związane z dziedzictwem kulturowym gminy Wolanów – Jarmark Ludowy Tyndy-Ryndy. Jak wyglądać będzie to przedsięwzięcie?

Jarmark Ludowy Tyndy-Ryndy rozpoczynamy o godzinie 14 uroczystym powitaniem gości. Następnie odbędą się występy zespołów i kapel ludowych zaprzyjaźnionych z naszym zespołem. Będą konkursy dla dzieci i dorosłych, degustacja potraw tradycyjnych i regionalnych. Chcemy i wierzymy, że będzie to dobra zabawa dla wszystkich – taka integrująca, międzypokoleniowa na ludową nutę. W małych środowiskach wiejskich takich imprez artystycznych jak nasza jest ciągle za mało. Chcemy więc tę lukę ciekawie zapełnić. Może uda nam się też wskrzesić ducha dawnych ludowych zabaw, przypomnieć klimat prawdziwego wiejskiego muzykowania, pieśni i tańca.

A jakie dalsze plany mają Państwo na działalność Stowarzyszenia w tym i następnych latach.

W tym roku planujemy jeszcze w okresie jesiennym święto pieczonego ziemniaka oraz biesiadę ludową. Z pewnością zrodzą się też kolejne ciekawe propozycje. To często wychodzi na bieżąco, inspirowane czasem jakąś sytuacją. Pomysłów jest wiele, trzeba tylko dostosowywać je do posiadanych możliwości.

W planach na dalszą przyszłość:

Będzie to głównie dalsza opieka nad zespołem śpiewaczym. Wspólnie ze szkołą będziemy poszukiwać nowych możliwości działania na rzecz zespołu i mieszkańców, do których adresujemy swoją ofertę artystyczną. Chcielibyśmy utworzyć dziecięcy zespół taneczno-śpiewaczy przy PSP w Bieniędzicach.

W okresie wakacji może uda się kiedyś dla chętnych dzieci i ich rodziców zorganizować swoistą letnią szkołę folkloru. Można by wtedy zorganizować warsztaty artystyczne z udziałem ludowych rzeźbiarzy, garncarzy, hafciarek… Z pewnością dzieci miałyby sposobność ciekawie spędzić trochę wolnego czasu, poznać ciekawych ludzi, czegoś się jeszcze nauczyć. Od pewnego czasu obserwuje się w Polsce powrót do tego folklorystycznego bogactwa. I nie dzieje się to tylko w skansenach czy podczas okolicznościowych imprez gminnych. Coraz częściej zdarza się to w jakiejś konkretnej wsi, z inicjatywy i namowy pasjonatów folklorem. Zawsze imprezy takie cieszą się dużą popularnością i przyciągają nawet mieszkańców miast.

Liczymy na to, że upragniony Dom Ludowy - świetlica wiejska stanie się miejscem naszych spotkań, występów i dalszego rozwoju. Pozwoli na realizację tych i przyszłych zamierzeń.

Życzę powodzenia w realizacji swoich pomysłów i dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał- Arkadiusz Ostrowski, Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”

pobierzdo góry
mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka