finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie do Domaniowa

ZAPROSZENIE DO DOMANIOWA

Ponad 500 hektarów powierzchni, 7km długości, 1,2 km szerokości i 11,5 mln m3 pojemności – to podstawowe dane zbudowanego na rzece Radomce zbiornika wodnego w Domaniowie w gminie Przytyk. Projekt największej tego typu inwestycji na Mazowszu powstał jeszcze w latach 70. Nasilenie prac nastąpiło dopiero pod koniec lat 90, a uroczyste oddanie do użytku miało miejsce 14 lipca 2001 r., głównie dzięki finansowemu zaangażowaniu Urzędu marszałkowskiego, środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł 65 mln zł.

Zalew, już teraz nazywany Domaniowskim Morzem, ma w założeniu pełnić wiele funkcji, w tym retencyjną i rekreacyjną. Jest tu także produkowana energia elektryczna, a to dzięki elektrowni, która w ciągu roku wytwarza 1,2 mln kilowatogodzin. Wraz z powstaniem zbiornika zrodziła się konieczność opracowania programu zagospodarowania przyległych doń terenów; począwszy od infrastruktury, m.in. sieci kanalizacyjnej, a na budowie bazy turystyczno rekreacyjnej kończąc.

Gospodarcze gminy i powiaty maja nadzieję, że nowoczesny, dobrze przygotowany i wyposażony ośrodek (planuje się m.in. zbudowanie toru do jazdy na nartach wodnych) będzie rajem dla spragnionych odpoczynku mieszkańców Radomia i okolic, jak również turystów z najbliżej położonych wielkich aglomeracji: Warszawy czy Łodzi. Już dziś w tym regionie funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne skupione w Stowarzyszeniu „Zalew Domaniów”.

Dowiedz się więcej o Domaniowie:

Źródła:
Infrastruktura i ekologia terenów wiejskich, red. J. Gruszczyński, J. Kwapisz, A. Krakowiak, wyd. Komisja technicznej Infrastruktury Wsi PAN w Krakowie, Kraków 2004.
Paweł Religa, Michał Latos, Na rowerze po regionie radomskim: dorzecza Radomki i Zagożdżonki, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając.
http://polskanarowery.sport.pl
http://www.wcwi.pl

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content