Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14202231


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Grudzień 201101.12.2011 r.

Artykuł : Jak prosperować na wsi – na temat szkolenia współorganizowanego przez LGD Razem Dla Radomki.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego zorganizowanemu z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza, w tym LGD „Razem dla Radomki” szkolenia nt. „Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców rolników indywidualnych”.

Artykuł został opublikowany w Extra Tygodniku Radomskim, wydanie z dnia 24.XI.2011 r. Artykuł można pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz.

pobierzdo góry do góry

02.12.2011 r.

ARiMR rozpoczął realizację dopłat bezpośrednich za 2011 r.

ARiMR

Zgodnie z unijnymi przepisami prawa ARiMR rozpoczęła wypłatę tegorocznych płatności bezpośrednich od 1 grudnia 2011 r. Wiosną tego roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,36 miliona rolników. W Polsce złożono najwięcej wniosków o dopłaty spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, a na dopłaty w naszym kraju przewidziano 14,346 miliarda złotych, z czego 80% pochodzi z budżetu UE, a pozostałe 20% sfinansowane zostanie z budżetu krajowego. Agencja ma czas na wypłacenie tegorocznych dopłat bezpośrednich do 30 czerwca 2012 r.

Wysokość płatności bezpośrednich, które otrzymają rolnicy za 2011 r. jest wyższa niż ta, którą otrzymali za 2010 r. Wynika to ze zwiększenia koperty finansowej na te płatności oraz korzystniejszego kursu wymiany euro na złotówki, ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny 30 września br., zgodnie z którym będą przeliczane i wypłacane dopłaty bezpośrednie za 2011 rok. Kurs ten wynosi 4,4050 złotych za euro, podczas gdy w ubiegłym roku wynosił on 3,9847 zł za euro. Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro. W stosunku do roku ubiegłego kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie jest wyższa o około 1,5 mld zł.

pobierzdo góry do góry

05.12.2011 r.

Jarmark Ludowy we Wrzosie - relacje prasowe

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Echu Dnia (wydanie z dnia 02.12.2011 r.) oraz na łamach bezpłatnego tygodnika Oko na Miasto (wydanie z dnia 01.12.2011 r.) w których znajdziemy relację z Jarmarku Ludowego - imprezy zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki" oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko, której celem była popularyzacja dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich.

echo dnia - na jarmarku we wrzosie

art. "Na jarmarku we Wrzosie"
Echo Dnia - 02.12.2011 r.
format: pdf; rozmiar: 291 KB

czytaj

po folkowemu we wrzosie

art. "Po folkowemu we Wrzosie"
Oko na Miasto - 01.12.2011 r.
format: pdf; rozmiar: 2.20 MB

czytaj

pobierzdo góry do góry

07.12.2011 r.

Konkurs na zabawkę – ozdobę choinkową oraz szopkę bożonarodzeniową.

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie na zabawkę – ozdobę choinkową oraz szopkę bożonarodzeniową. Celem konkursu jest promocja kultury ludowej regionu opoczyńskiego i radomskiego poprzez rozwijanie u dzieci zainteresowań tradycją bożonarodzeniową oraz rozszerzenie współpracy Muzeum z placówkami oświatowymi. Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu zabawki choinkowej bądź szopki bożonarodzeniowej z dowolnie wybranych materiałów i w dowolnej technice plastycznej.

Prace konkursowe powinny być przygotowane samodzielnie lub w zespole maksymalnie do 5 osób, a uczestnikami konkursu mogą być dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 grudnia 2011 r. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.muzeum-radom.pl w zakładce Muzeum Oskara Kolberga

pobierzdo góry do góry

08.12.2011 r.

Na całej połaci śnieg – koncert u Gombrowicza. 11 grudnia

muzeum gombrowicza

Muzeum Gombrowicza zaprasza osoby stęsknione za zimą, śniegiem, świątecznym klimatem, a także po prostu za dobrą muzyką na koncert podczas którego wystąpi trio jazzowe w składzie: Iza Zając – wokal, Jarosław Matys – fortepian, Paweł Puszczało – kontrabas.

Usłyszymy między innymi: „White Christmas”, „Let it snow”, „Na całej połaci śnieg”, „Jingle Bells” oraz utwory Louisa Armstronga i amerykańskie standardy jazzowe.

Koncert odbędzie się 11 grudnia (niedziela ) o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autobus ITS Michalczewski, zbiórka przed teatrem w Radomiu o godzinie 16.15. Powrót po koncercie. Zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

09.12.2011 r.

Projekt w Wieniawie: Poezja Świąteczna.

6 grudnia uczestników projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa” odwiedził niespodziewany gość – Święty Mikołaj który dla najmłodszych uczestników projektu przygotował niespodzianki i prezenty. Wizyta Mikołaja połączona została z zajęciami prowadzonymi przeze pedagogów w ramach warsztatów integracyjno-edukacyjnych skierowanych dla rodziców i ich dzieci.

Celem projektu realizowanego przez Gminę Wieniawa oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” jest stworzenie warunków sprzyjających integracji społecznej zarówno dzieci wiejskich jak i ich rodzin oraz aktywizacja społeczna mieszkańców wiejskich w zakresie organizowania działań odnawiających więzi społeczne między rodzicami i mieszkańcami. W ramach projektu odbywają się nowatorskie zajęcia integracyjno-edukacyjne oraz warsztaty edukacyjno wspierające prowadzone przez psychologa, skierowane dla dzieci i ich rodziców.

A już 14 grudnia przedszkole w Wieniawie odwiedzą kolejni gości. Tym razem będzie to grupa poetycka „Eliksir” koordynowana przez Pana Andrzeja Mędzyckiego, która zaprezentuje poezję świąteczną. Początek w środę o godzinie 14.30. Serdecznie zapraszamy

Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie
pobierzdo góry do góry

15.12.2011 r.

Czarna taksówka w bibule literackiej. Spotkanie z Robertem Utkowskim u Gombrowicza.

muzeum gombrowicza

Muzeum Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie z Robertem Utkowskim i promocję jego tomiku poezji "Czarna taksówka".

W ramach cyklu „bibuły literackiej” Muzeum promować będzie wartościowe teksty literackie autorów mniej znanych, które na bardzo rozproszonym rynku literackim mogłyby pozostać niezauważone. Opiekunem merytorycznym serii jest znany krytyk literacki i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie – Jarosław Klejnocki.

Spotkanie z Robertem Utkowskim odbędzie się w piątek, 16 grudnia o godz. 19.00, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Będzie można posłuchać tekstów Utkowskiego w jego interpretacji, porozmawiać z autorem, a także obejrzeć filmową realizację jednego z wierszy, wyróżnioną w II edycji konkursu „Nakręć wiersz” wrocławskiego Biura Literackiego (2009). O muzyczną ilustrację wierszy zadba Grzegorz Molenda - kompozytor, pianista, kabareciarz.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

pobierzdo góry do góry

19.12.2011 r.

Nowy numer Biuletynu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Biuletyn KSOW

Uprzejmie informujmy, iż ukazał się kolejny 04/2011 numer „Biuletynu KSOW”. Wydawnictwo służyć ma wymianie doświadczeń i informacji w ramach realizacji najlepszych praktyk Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wydawcą kwartalnika jest Sekretariat Centralny KSOW, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW.

W najnowszym wydaniu znajdą Państwo wiele informacji na temat: Nordycko-bałtyckiej strategii państwa regionu Morza Bałtyckiego; Programu „Mój Rynek”, Agroturystyki, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, Przyszłości WPR po 2013 r., Najciekawszych pakietów turystyki wiejskiej.

Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.

pobierzdo góry do góry

22.12.2011 r.

Koncert Wigilijny w Wieniawie.

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy nader istotna jest tradycja i to co ludowe. Jest to czas życzeń, czas spotkań i rozmowy. Dlatego też, w tym wyjątkowym okresie, 20 grudnia br. w Publicznym Przedszkolu w Wieniawie odbył się koncert i spotkanie wigilijne skierowane do mieszkańców obszaru gmin tworzących Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Wieniawa, Publiczne Przedszkole w Wieniawie oraz nasze Stowarzyszenie w ramach realizacji projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa” który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.

Licznie przybyłych gości uroczyście powitała Dyrektor Przedszkola Jadwiga Porczyńska oraz Wójt Gminy Wieniawa – Witold Studziński – składając wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Część artystyczną rozpoczęli uczestnicy projektu – dzieci w wieku przedszkolnym, które przygotowały specjalnie na tą okazję wiersze i opowiadania wigilijne. Po nich na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy – to muzycy tradycyjni, grający klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, czyli mazurki, oberki, polki i walce, którzy wyjątkowo, w to wtorkowe popołudnie zaprezentowali utwory w aranżacji świątecznej.

Następnie kolędy i pastorałki zaprezentował zespół „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, który mimo młodego wieku jego artystów, którzy uczęszczają do Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie, posiada kilkuletnie bogate doświadczenie sceniczne. Występ młodych artystów z Zakrzewa szczególnie przypadł do gustu zebranych gościom, którzy byli pod wrażeniem profesjonalnej choreografii i wysokiego poziomu artystycznego „Zakrzewiaków”. Podczas spotkania nie zabrakło stołu z potrawami wigilijnymi, wspólnego kolędowania, życzeń i dzielenia się opłatkiem. W koncercie uczestniczyli mieszkańcy gminy Wieniawa, uczestnicy projektu „TY i JA – integracja dla rodzin z dysfunkcjami społecznymi z gminy Wieniawa”, przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz wójtowie i burmistrz 6 gmin tworzących LGD „Razem dla Radomki”.

Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie
Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie Projekt TY I JA w Wieniawie
pobierzdo góry do góry

22.12.2011 r.

Świąteczny numer Biuletynu LGD Razem dla Radomki

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Zachęcamy Państwa do lektury "świątecznego" numeru Biuletynu Informacyjnego "Razem dla Radomki" w którym zamieszczamy informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń które miały miejsce na terenie naszych "małych ojczyzn" w miesiącu grudniu.

W numerze zamieszczamy m.in. informację o porozumieniu pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania z terenu południowego Mazowsza, relację z koncertu Wigilijnego Stowarzyszenia w Wieniawie, rozmowę z Panią Ewą Bartel - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Zakrzewa, informację o zakupionej korespondencji Witolda Gombrowicza przez Muzeum we Wsoli, a także artykuły o Kościele w Jankowicach i relację z projektu "Jestem aktywny - będę przedsiębiorczą".

Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.

pobierzdo góry do góry

23.12.2011 r.

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani z grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ideą Akcji Betlejemskiego Światła Pokoju i przyjęcie Światła roznoszonego do naszych domów przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Radom – Miasto oraz Hufca Radom – Powiat

pobierzdo góry do góry

30.12.2011 r.

Filmy prezentujące zespoły ludowe z gmin LGD Razem dla Radomki.

Zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających zespoły ludowe, które miały okazję zaprezentować się na Jarmarku Ludowym – imprezie zorganizowanej przez LGD „Razem dla Radomki” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołą Podstawową we Wrzosie.

Na filmach prezentują się młodzieżowe zespoły ludowe: z PSP Wrzos, „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, „Plejada” z Przytyka oraz „Wolanianki” z Wolanowa, które mimo młodego wieku występujących artystów, posiadają bogate doświadczenie sceniczne. Kolejnym zespołem jest Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa, jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych z naszego regionu, określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach.
pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka