finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kościoły

Kościół św. Jana Chrzciciela

Parafia – Zakrzew 53
Świętego Jana Chrzciciela
tel. 048 610 51 29

Fundatorem obecnego kościoła w Zakrzewie jest Stefan Ksawery, który od 1768 roku był wojskim większym w radomskim a także posesorem wójtostwa radomskiego. Świątynia powstawała w latach 1770-1776. Poświęcenia kościoła dokonał Andrzej Ziółkowski, kanonik kijowski, dziekan radomski. W 1879 roku i na początku XX wieku kościół był odnawiany. Wcześniej stał tam drewniany kościół (z drewna modrzewiowego), fundowany w 1417 roku. przez Andrzeja z Zakrzewa herbu Lewart.

Zbudowana w stylu barokowym świątynia ma długość 34 łokci (ok. 19,5 metra), szerokość 18 łokci (ok. 10 metrów), a wysokość 20 łokci (ok. 11,5 metra). Posiada jedną nawę z nie wyodrębnionym zewnętrznym prezbiterium, zamkniętym nieco węższą, półkolistą absydą, za którą od strony północnej, poza wielkim ołtarzem, znajduje się prostokątna zakrystia.

W 1776 roku w kościele postawione zostały trzy ołtarze, które stoją do dziś. W głównym są obrazy Przemienienia Pańskiego oraz Chrztu Pana Jezusa. U góry figura Matka Boska oraz rzeźby barokowe św. Piotra i Pawła.

W kościele znajdują się zabytkowe organy zakupione przez księdza Łukasza Falkiewicza, który przez 26 lat, do roku 1791, był proboszczem parafii w Zakrzewie. Zostały zbudowane w 1787 roku, datę te określono na podstawie inskrypcji na piszczałce, jest to pozytyw nieznanego budowniczego. Instrument usytuowano na murowanym balkonie, tzw. chórze. Jest to najstarszy instrument organowy w byłym województwie radomskim.

Przy kościele parafialnym w Zakrzewie znajduje się dzwonnica murowana wybudowana w 1900 roku przez ks. Zielonkę, ówczesnego proboszcza Zakrzewa. Umieszczono w niej dwa dzwony bez napisów. Dzwonnica została wyłączona z użytku pod koniec XX wieku. Obecnie znajduje się tam kaplica przedpogrzebowa. Nowa dzwonnica została wybudowana na pamiątkę Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa. Projekt wykonał architekt z Radomia Henryk Włodarczyk. Całość konstrukcji zrobiona została zaś przez miejscowego parafianina Stefana Posłusznego. W stylu nawiązuje do barokowej bryły świątyni. W dzwonnicy zostały umieszczone trzy dzwony (500 kg, 380 kg, i 150 kg). Uroczystego poświęcenia dokonał 7 października 2000 roku ks. Infułat Marian Cukrowski z Radomia. Dzwonnica powstała dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Romana Adamczyka.

 

Źródła:
Gmina Zakrzew wczoraj i dziś, red. K. Smolińska, M. Piwowarczyk, wyd. Urząd Gminy Zakrzew, SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Zakrzew 2009.
www.janchrzciciel.org

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content