finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kościoły

Kościół p.w. Św. Katarzyny

Wieniawa, p.w. Św. Katarzyny
26-432 Wieniawa
woj. mazowieckie, pow. Przysucha, gm. Wieniawa

Początkowo był to drewniany kościół wzniesiony w XIV wieku. Dzięki staraniom proboszcza i dziedzica, Stanisława Młodeckiego w 1511 roku, zaczęto wznosić nowy, budowany w późnogotyckim stylu, kościół. Z tego okresu pochodzi prezbiterium z kaplicą, dobudowane do połowy rozebranego kościoła drewnianego. W 1703 starosta sandomierski Karol Dunin Wąsowicz dokonał dalszej rozbudowy kościoła. W latach 1909-1912 kościół został odrestaurowany . Prezbiterium i kaplice św. Stanisława w stylu późnogotyckim a nawa w stylu barokowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Kaplica św. Stanisława jest otwarta do prezbiterium arkadą okrągło łukową i nakryta sklepieniem gwiaździstym o ciosowych, profilowanych żebrach z kamiennym zwornikiem z herbem Półkozic ks. Stanisława Młodeckiego. W tejże kaplicy znajduje się jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych w regionie radomskim – poliptyk wieniawski ilustrujący legendę śmierci bp. Stanisława Szczepanowskiego. Na bocznych skrzydłach o czterech kwaterach przestawiono sceny: „Świadczenia przed królem”, „Legendy o zwłokach i orłach”, „Kupna wsi” oraz „Wskrzeszenia Piotrowina”. Tzw. predellę wypełnia „pogrzeb biskupa Stanisława”.

 

Źródła:
Robert Fidos, Agnieszka Zarychta-Wójcicka; Przysucha i okolice, wyd. Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Przysucha 2008.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content