Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14573861


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kościoły


Kościół w Jankowicach

Jankowice Radomskie, p.w. Św. Mikołaja bpa
Jankowice 15
26-660 Jedlińsk
woj. mazowieckie, pow. Radom, gm. Jedlińsk

Wieś Jankowice znana ze źródeł historycznych jako siedziba Jankowickich. W 1539 r. właścicielami wsi zostali Ciołkowie-Ostrołęccy, następnie Gniewoszowie, Sarjusz-Skórniccy, Zdzichowscy i Fredrowie. Pierwszy drewniany kościół p.w. św. Mikołaja istniał już w początkach XVI w. Obecnie we wsi znajduje się kościół parafialny z XVIII wieku p.w. św. Mikołaja. Fundatorem wybudowanego w latach 1782-1787 był Jan Skórkowski - dziedzic Jankowic.

Wejście na plac kościelny otwiera stara dzwonnica zbudowana z czerwonej cegły, w której są trzy duże dzwony, ufundowane przez parafian w latach 60. Kościół wytynkowany, z jedną wieża, ogrodzony jest murowanym parkanem, w którego narożnikach znajdują się dwie kapliczki.

W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki boskiej Częstochowskiej, pochodzący z XX w. Natomiast jego zasłoną jest wizerunek św. Mikołaja namalowany na płótnie. Ołtarz główny wykonany jest z piaskowca. Jego ozdobą są: 4 kolumny z kunsztownymi kapitelami, 2 figury aniołów oraz posągi: św. Wojciehca (ze strony prawej); św. Biskupa Stanisława (z lewej strony). Obraz św. Mikołaja, namalowany przez artystkę o nazwisku Lenartowicz w Wenecji, nabył kuzyn matki Fryderyka Chopina - pan Krzyżanowski i ofiarował kościołowi.

Presbiterium znajduje się na murowanym podwyższeniu, zaś murowaną frontową stronę ołtarza ozdabia płaskorzeźba przedstawiająca pelikana karmiącego swym ciałem pisklęta. Płakorzeźba jest alegorią ofiary mszy św. Po obu stronach prezbiterium znajdują się w nawie głównej dwa boczne ołtarze: z prawej strony ołtarz św. Józefa, nad ołtarzem w owalu św. Agnieszka i dwa aniołki; z lewej strony ołtarz z obrazem św. Tekli - męczennicy. W lewej ręce święta trzyma palmę - symbol męczeństwa, namalowany jest tu również łeb lwa, który ją pożarł.

W owalu u góry ołtarza Anioł Stróż i dwa aniołki. Wystrój wnętrza to piękne polichromie. Prezbiterium ozdabiają dwa obrazy pędzla Kazimierza Alchimowicza: "Cid w Kanie Galilejskiej" - po stronie prawej i "Ostatnia Wieczerza" - po stronie lewej. Na ścianach pod oknami portrety czterech Ewangelistów: św. Łukasza, św. Jana, św. Marka, św. Mateusza, wykonane przez artystę wileńskiego - Jerzego Hoppena.

Sufit ozdabiają dwa palfony, na jednym utrzymanym w tonacji błękitnej i delikatnej pomarańczowej - adoracja Najświętszego Sakramentu przez aniołów, na drugim: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z napisem zaczynającym się od słów: Magnificentissium Deus.

W kościele znajdują się tablice poświęcone fundatorom i budowniczym: ks. Żyglickiemu 1787-1792 - budowniczemu kościoła (strona lewa); ks. Głuchowskiemu 1860 - restauratowi kościoła (strona prawa); Michałowi Skórkowskiemy 1858 - dziedzicowi Jankowic.

Szczególny nastrój wprowadzają w świątyni witraże, wypełniając jej wnętrze tęczą barw. Rozbłyskują w promieniach zachodzącego słońca twarze i szty świętych, wywołując nastój skupienia i modlitwy. Matka Boska Ostrobramska (to pierwszy witraż wykonany w tym kościele w latach 50.) ozdabia okrągłe okna nad ołtarzem głównym; Matka Boska Błotnicka jest piękną ozdobą okna po stronie lewej; Matka Boża Nieustającej Pomocy - to witraż ze strony prawej; Tajemnice Różańcowe (Radoska, Bolesna, Chwalebna) oraz witraż przedstawiający Tróje świętą to ozdoba okien bocznych; Herb papieża Jana Pawła II to witraż umieszczony w okrągłym oknie nad wejściem do kościoła.

Dopełnieniem całości wnętrza są organy 5-cio głosowe z 1856 r. umieszczone na chórze, otoczone balustradą wspartą na dwóch ozdobnych kolumnach.

Parafia p.w Św. Mikołaja
Jankowice 15, 26-660 Jedlińsk

Źródła:
B. Cieślak, Perły i perełki architektury gminy Jedlińsk, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Jedlińsk 2010.

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka