Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14573891


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kościoły


Kościół św. Piotra i Andrzeja

Jedlińsk, p.w. Św. Piotra i Andrzeja Ap.
Św. Wojciecha 2
26-660 Jedlińsk
woj. mazowieckie, pow. Radom, gm. Jedlińsk

W czasopiśmie "Pamiętnik Religijno-Moralny" z 1842 roku ks. Jan Kloczkowski proboszcz parafii w Jedlińsku, zamieścił artykuł pt. "Wiadomość historyczna o kościele parafialnym w mieście Jedlińsku" w którym krótko opisuje historię powstania miejscowego kościoła. Pisze m.in. tak: (...) na wschodniej stronie miasta, stoi kościół okazały pięknego budownictwa pod tytułem świętych apostołów Piotra i Andrzeja, założony w 1637 roku przez Stanisława Witkowskiego kasztelana sandomierskiego, dziedzica dóbr Jedlińska. (...) Kasztelan Witkowski nadał kościołowi jedlińskiemu erekcje, i z dóbr swoich dziedziczntych: Jedlonki, Płaskowa, Zawad, Woli Gutowskiej i miasta Jedlińska parafię utworzył. Ponadawał kościołowi place i grunta w mieście; nadto kupił folwark na Bierwcach z czterech włościan złożony, i te kościołowi na wieczne czasy zapisał". Mamy też informacje o fundatorach kościoła: Fundusz zaś ten na proboszedzicznych: Ponadawał kościołowi place i grunta w mieście, nadto kupił folwark na Bierwcach z czterech włościan złożony i te kościołowi na wieczne czasy zapisał. Fundusz zaś ten na proboszcza i dwóch wikariuszów przeznaczył, jak przekonywa erekcja w r. 1637 przez tegoż kasztelana kościołowi nadana, a przez Jana Wężyka arcybiskupa gnieźnieńskiego potwierdzona i w aktach łowickich oblatowana". Autor artykułu opisuje także okres po przejściu wojsk szwedzkich kiedy to właściciele i mieszkańcy odbudowywali miasto i kościół zniszczone przez żołnierzy: "Taki stan kościoła trwał do 1655 roku w którym Szwedzi kraj najechawszy, spustoszenie w nim roznosili. Nieuszło Jedlińsko tej smutnej kolei i wraz z kościołem ogniem spłonęło. Po tym wypadku Aleksander Józef Załuski, wojewoda rawski, zięć Witkowskiego odreperował kościół, oraz podźwignął zabudowania plebańskie. (...) na koniec w roku 1752 Andrzej Stanisław Kostka Załuski, biskup krakowski, dziedzic dóbr Jedlińska wystawił nowy kościół i przyprowadził go do takiego stanu w jakim się dziś znajduje. Nie była to jedyna katastrofa w dziejach Jedlińska. Rok później, 27 sierpnia 1842 roku, ogromny pożar strawił 29 domów i 13 stodół czyli prawie całe miasteczko. Na szczęście kościół ocalał.

kościół piotra i andrzeja

W grudniu 1881 roku dokonano renowacji kościoła. Odnowione zostały presbiterium i ołtarz wielki, ramy obrazów św. Apstołów Piotra i Andrzeja, ambonę, konfesjonały i ławki. Pracami stolarskimi zajmował się Jan Grabowski, cieśla z Jedlińska, natomiast prace malarskie wykonał Szymon Kołecki z malarz Radomia.

W 1884 roku nastąpiło poświęcenie Statuy niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny usytuowanej przed kościołem. Fundatorami figury było mieszczańskie małżeństwo Felixa i Marcyanny Mularskich.

W 1890 miasto Jedlińsk nawiedził kolejny wielki pożar, w którym spłonęło prawie całe miasteczko. Ocalał jedynie kościół parafialny, w którym w momencie wybuchu pożaru znajdowali się wszyscy chrześcijańscy mieszczanie, uczestniczący we mszy świętej. A tak powody dla których uratował się kościół opisuje korespondent Gazety Handlowej: "Kościół ocalał, dzięki okalającym go drzewom, które tamowały dalsze szerzenie się ognia. Pobożni parafianie powynosili ze świątyni wszystkie drobne sprzęty. Jeszcze o godzinie 10-ej wieczór płomienie ognia, porozrzucane tu i ówdzie, niszczyły do reszty zwęglone belki, a sterczące rzędy wysmukłych kominów świadczą o groźnym pożarze".

Czynny udział w wyposażaniu kościoła brali udział obywatele miasta jak i członkowie miejscowych cechów. I tak np.: "W dniu 19 marca 1897 roku sławetny Wincenty Skoczek obywatel miasta Jedlińska, sprawił do kościoła Jedlińskiego żyrandol bronzowy o 35-ciu świecach, kupiony w Warszawie za 170 rubli(...)." Natomiast członkowie Cechu Skombinowanego zakupili łącznie 10 lichtarzy.

Źródła:
S. Rosiński, Jedlińsk - Parafia i Gmina w prasie dziewiętnastowiecznej, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Jedlińsk 2008.

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka