finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Kościoły

Kościół we Wsoli

Wsola, p.w. Św. Bartłomieja
26-660 Wsola
woj. mazowieckie, pow. Radom, gm. Jedlińsk

Pierwsze informacje o Wsoli pochodzą z kronik Jana Długosza, który wspomina, że w 1440 roku we Wsoli znajdował się drewniany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Z kroniki dowiadujemy się że do parafii należały: „(..) Pyastków, dziedzictwo Mikołaja Sliza h. Habdank, i Chwarthy, Jana Firleja, h. Lewart; że Piastów z 12 łanów kmiecych, z 3 karczem i 6 zagród, a Klwaty z 8 łanów kmiecych, oddawały dziesięcinę zbożową i przędziwa do proboszcza kollegiaty sandomierskiej; z folwarków zaś i z jednego łanu piastowskiego, na którym była karczma kowalewska, również z 10 karczem i z 2 zagród klwateckich, do kościoła wsolskiego”.

Ks. Jan Gacki w swoim felietonie pt.: „Wsola i pod nią las Sokolnik” zamieszczonym w 1850 roku w „Pamiętniku Religjno-Moralnym” podaje pełny opis kościoła wsolskiego: „Kościół zbudowany przez Siemińskiego dotąd stoi. Skromną jego postawę lecz schludną, wzniesioną nad otaczające drzewa widzieć można, tuż po lewej stronie drogi bitej idącej z Jedlińska do Radomia; drewniany, na podmurowaniu, pod gątem, z wieżyczką na sygnaturę, o dwojgu drzwiach, oświetlony dziesięciu oknami, ma kształt łodzi; przez Feliksa Sołtyka z gruntu wyreperowany i w około tarcicami zewnątrz obity, dotąd jest w dobrym stanie, zwłaszcza że przed trzema laty dach nowy i pobicie blachą, wieżyczki od parafian otrzymał. W wielkim ołtarzu jest obraz za zbyt wyrazisty, patrona kościoła Sgo Bartłomieja”.

 

Źródła:
S. Rosiński, Jedlińsk – Parafia i Gmina w prasie dziewiętnastowiecznej, wyd. SKAUT.PL Dariusz Mariusz Zając, Jedlińsk 2008.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content