finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

MAZOWIECKA KUŹNIA SMAKÓW

mazowiecka kuźnia smaków logo

O projekcie Aktualności Szkolenia Szkolenia e-learningowe Konkurs na najlepsze dania z papryki Konkurs na najlepsze produkty i dania Południowego Mazowsza Materiały do pobrania Zamówienia Kontakt

Szkolenia

Szkolenia stacjonarne przeprowadzone zostały w okresie od sierpnia do października. Zostały one związane z następującą tematyką: Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich, Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości, Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych, Nowoczesne Pszczelarstwo, Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce. Towarzyszyły im również warsztaty, które cieszyły się ogromną popularnością – w tym zajęcia kulinarne i te z zakresu przetwórstwa mlecznego i produkcji serów podpuszczkowych. Realizowane szkolenia odbywały się na terenie Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” oraz instytucji partnerskich – stowarzyszeń: Dziedzictwo i Rozwój, Puszcza Kozienicka i Wspólny Trakt.

Realizowane warsztaty kulinarne nazywane przez uczestników „kuchennymi rewolucjami” sprawiły że na zajęciach było wyjątkowo smacznie i pachnąco, a uczestnicy spotkań pod opieką trenera – Pani Elżbiety Bień pokazali nam jak wzbogacić i nadać świeżość tradycyjnej kuchni naszego regionu. W przygotowywanych potrawach wykorzystane zostały specjały kuchni naszego regionu, w tym produkty regionalne i tradycyjne jak wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Papryka Przytycka, Wiejskiej Kiełbasy Zdziechowskiej, Zakrzewskiej Kiełbasy Jałowcowej, czy przepysznych miodów i naturalnych soków. Uczestnicy przygotowywali również wyśmienite potrawy takie jak pierogi ze śliwkami z sosem malinowym na bazie miodu, pralinki z fasolki azuki i bakalii, humus na krakersach z fasolki azuki, suszonych pomidorów, świeżej bazylii, sól, pieprz, placki z cukinii z sosem z pieczonej papryki i do tego pyszny koktajl zielony z natki pietruszki ,cytryny i wody. Dużym powodzeniem cieszyły się niecodzienne potrawy takie jak dżem z papryki przytyckiej, czy smalec i masło z dodatkiem tego wyjątkowego warzywa.

Wrześniowym warsztatom kulinarnych – towarzyszyły również prelekcje zaprezentowane przez dr Piotra Geise, poświęcone wykorzystaniu dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce. Przedstawione zostały możliwości rozwoju turystyki na obszarach wiejskich związaną z możliwością promocji dziedzictwa kulinarnego, produkcji tradycyjnych wyrobów, realizacji inicjatyw kulinarnych. Prowadzący przedstawił przykłady rozwijanej turystyki wiejskiej na obszarze naszego kraju, pokazując szanse rozwoju dla polskiej wsi, jaką niesie dziś przemyślana agroturystyka, oparta o dziedzictwo kulinarne.

Zagadnienia związane z Nowoczesnym Pszczelarstwem zostały szczegółowo przedstawione przez utytułowanego pszczelarza – Łukasza Murawskiego z Pasieki Murawscy, który oprócz nowinek technicznych używanych w dzisiejszym pszczelarstwie, omówił zagrożenia, choroby, oraz warunki niezbędne do prawidłowego prowadzenia pasieki. Wskazał że dzięki nowoczesnym urządzeniom i technologią nie musimy odchodzić od tradycyjności, ale jeszcze lepiej ją wykorzystać, oferując najlepszej jakości tradycyjne i naturalne pszczele miody odmianowe, które stosuje od kilkunastu lat w swojej pasiece. A poświadczeniem prezentowanych informacji przez trenera, będą na pewno liczne nagrody i wyróżnienia które otrzymała Pasieka Murawscy w ostatnich latach (m.in. członkowstwo w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, dwukrotnie otrzymany Laur Marszałka Mazowsza w 2014 i 2015 r., Pierwsze Miejsce w Konkursie Polski Producent Żywności – 2015 r. czy też otrzymany w 2016 r. Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Szkolenia z zakresu: Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich oraz Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości. zostały poprowadzone przez Panią Izabellę Byszewską i Pana Jana Zwolińskiego, doświadczonych praktyków i teoretyków, którzy od kilkunastu lat kierują Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego – jedną z najważniejszych instytucji związanych z promocją i budową silnego wizerunku i marki produktów tradycyjnych i regionalnych w Polsce. Organizacja ta zrzesza licznych producentów, a jej rolą jest budowanie wspólnie z administracją rządową i samorządową polskiego systemu jakości dla produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych. Prowadzący w swoich wystąpieniach przedstawili nie tylko zakres tematyczny szkolenia, ale wskazali też „dobre praktyki” w ramach których zaprezentowali polskich rolników, producentów, którzy w oparciu o produkcję tradycyjnej polskiej żywności rozwijają prężnie swoje gospodarstwa rolne, agroturystyczne, zakładają przetwórnie i firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych – na które zainteresowanie stale wzrasta. Spotkania te miały charakter specjalistyczny i uczestniczyli w nich w przeważającej ilości producenci produktów regionalnych z branży piekarniczych, hotelarskich, pszczelarskich jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych i kół gospodyń wiejskich.

Ostatnie spotkanie, stanowiące podsumowanie naszego cyklu szkoleniowego zorganizowane zostało 17 października 2016 r. na terenie gminy Przytyk i podobnie jak poprzednie szkolenia było adresowane do wszystkich chętnych osób, zarówno producentów produktów regionalnych, przedsiębiorców, rolników, ale i pozostałych chętnych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób możemy dziś dbać o rozwój obszarów wiejskich w parciu o regionalne produkty. W spotkaniu które poświęcone zostało dwóm zagadnieniom: Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych oraz Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości udział wzięli przede wszystkim rolnicy i producenci tego papryki przytyckiej, oraz przedstawiciele stowarzyszeń związanych z promocją dziedzictwa kulinarnego i kulturowego oraz przedsiębiorcy. Spotkanie poprowadził Pan Jan Zwoliński – przedstawiciel Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego który zaprezentował zagadnienie omawiane również w Kozienicach i Zakrzewie, poświęcone roli produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich. Drugim prelegentem podczas spotkania był Pan Wojciech Jabłoński – Wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członek Mazowieckiej Rady Innowacyjnej, ekspert posiadający bogate doświadczenie w prowadzeniu i zarządzaniu organizacjami gospodarczymi w tym osobami prawnymi, który podczas spotkania przekazał informację na temat budowy silnej marki produktów tradycyjnych, wskazał producentom w jaki sposób kształtować marketing firmy, tworzyć reklamę w procesie budowy własnej marki produktów. Prowadzący spotkania pokazali uczestnikom, jakie możliwości daje dziś wprowadzanie na obszarach wiejskich produkcji wysokiej jakości produktów regionalnych, wskazując że to co zdrowe, przygotowywane z tradycjami ma szansę rozwoju i utrzymania się na rynku. Prelegenci informowali również o tym, że dziś często też, produkty które możemy uważać za tradycyjne, zawierać mogą szkodliwe dla zdrowia substancje – wskazując dla przykładu tak bardzo popularne kiedyś oranżady.

Spotkania szkoleniowe zrealizowane zostały w ramach projektu „Kuźnia Smaków. Promocja dziedzictwa kulinarnego obszaru Południowego Mazowsza, wpływająca na rozwój produktów tradycyjnych i regionalnych” realizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach działania Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″. Inicjatywa ta oferuje szereg specjalistycznych zajęć szkoleniowych, warsztatów i szkoleń e-learningowych związanych z budowaniem silnej marki produktów tradycyjnych, regionalnych, producentów branży spożywczej, jak również z rozwojem mieszkańców obszarów wiejskich, którzy chcieliby podjąć działalność pozarolniczą związaną z produkcją zdrowej żywości.

Wykaz przeprowadzonych szkoleń:

  • 30 sierpnia – Cerekiew(gm. Zakrzew), Dom Ludowy w Cerekwi. Godzina 18.00- Warsztaty Kulinarne
  • 6 września – Cerekiew (gm. Zakrzew), Dom Ludowy w Cerekwi. Godzina 16.00- Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce
  • 13 września – Cerekiew, Dom Ludowy w Cerekwi. Godzina 16.00 -Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie – Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce
  • 14 września – Wieniawa, Gminne Centrum Kultury w Wieniawie, ul. Parkowa 1.Godzina 11.00. Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Wykorzystanie dziedzictwa kulinarnego w turystyce wiejskiej i agroturystyce.
  • 26 września – Trablice (gm. Kowala) Świetlica „Słoneczko” ,Trablice 75F. Godzina 15.30 Szkolenie: Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych .
  • 27 września – Pomorzany (gm. Wierzbica) Świetlica Wiejska, Pomorzany 57. Godzina 15.00 – Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Nowoczesne pszczelarstwo.
  • 28 września – r. Bartodzieje, Świetlica Wiejska (gm. Jastrzębia). Godzina 10.00 – Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Nowoczesne pszczelarstwo.
  • 29 września – r. Grabów nad Wisłą, Remiza OSP (gm. Przyłęk). Godz. 12.00 – Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Nowoczesne pszczelarstwo.
  • 30 września – Seredzice 107 (gm. Iłża). Godzina 15.00 Warsztaty Kulinarne oraz szkolenie Nowoczesne pszczelarstwo.
  • 5 października – Gębarzów (gm. Skaryszew) Świetlica Wiejska, Gębarzów 43- Warsztaty z przetwarzania wyrobów mlecznych – produkcja serów i wyrobów podobnych , godzina 14.00
  • 6 października – Wolanów (gm. Wolanów), Gminne Centrum Kultury w Wolanowie, ul. Radomska 20 – Warsztaty z przetwarzania wyrobów mlecznych – produkcja serów i wyrobów podobnych , godzina 11.00
  • 12 października – Kozienice, Biuro LGD Puszcza Kozienicka, ul. Mikołaja Kopernika 8/17, Kozienice, godzina 10.00. Szkolenie z zakresu: Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich oraz Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości.
  • 13 października – Zakrzew, Gminne Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie, Zakrzew 43, godzina 12.00 Szkolenie z zakresu: Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich, – Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości.
  • 17 października – Słowików (gm. Przytyk), Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie, Godzina 12.00. Szkolenie z zakresu: Marketing i budowa silnej marki produktów tradycyjnych Produkty tradycyjne i lokalne w systemach żywności wysokiej jakości.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content