Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14202489


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kwiecień 201302.04.2013 r.

Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki na Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel 2013

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy do odwiedzin V Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, które odbędą się w dniach 05.04.2013 r. - 07.04.2013 r. w Kielcach, podczas którego na wspólnym stoisku Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza zaprezentuje się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”, która promować będzie dziedzictwo kulturalne i kulinarne naszego pięknego regionu, jak również turystykę obszaru gmin LGD, przedsiębiorstwa z branży turystycznej oraz lokalnych przedsiębiorców. Targi organizowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Świętokrzyską Organizację Turystyczną. Ich ideą jest szeroko rozumiana komercjalizacja usług turystyki wiejskiej i promocja obszarów wiejskich. AGROTRAVEL jako jedyna w kraju wyspecjalizowana impreza wystawiennicza branży agroturystycznej przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę wystawców i zwiedzających, których w tym ubiegłym roku było blisko 30 tysięcy osób.

Przez okres trzech dni Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” pełniące funkcję koordynacyjną wśród LGD z terenu południowego Mazowsza przygotuje dla zwiedzających poczęstunek związany z produktami lokalnymi i tradycyjnymi naszego obszaru. Odwiedzający będą mogli spróbować pysznych dań regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic, spróbować wyrobów wędliniarskim – w tym Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Szynki Zdziechowskiej” i „Salcesonu Wizytowego” przygotowanych przez Gospodarstwa Państwa Pysiak, przetworów paprykowych, tradycyjnego pieczywa z Piekarni Wacyn, czy naturalnie mętnych soków – Smakusia z Doliny Radomki. Przeprowadzone zostaną również warsztaty pokazowe z rękodzieła ludowego.

Oprócz naszego Stowarzyszenia podczas targów zaprezentują się Lokalne Grupy Działania „Wspólny Trakt”, „Dziedzictwo i Rozwoj”, „Zapilicze” „Na Piaskowcu”, „Wszyscy Razem” oraz zespoły śpiewacze i koła gospodyń wiejskich z ich terenu. Targi AGROTRAVEL 2013 to doskonała okazja do promocji i sprzedaży coraz bogatszej oferty turystyki wiejskiej oraz spotkań i rozmów z touroperatorami, jak i z bezpośrednimi odbiorcami oferowanych produktów i usług. W programie targów przewidziano prezentacje ofert atrakcyjnego wypoczynku na wsi, jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych, degustacje potraw regionalnych, konkursy dla wystawców i zwiedzających. Imprezie towarzyszyć będzie Międzynarodowa Konferencja „Perspektywy rozwoju turystyki wiejskiej w Europie”. Podczas tegorocznej edycji targów na specjalnie przygotowanych stoiskach zaprezentuje się ponad 120 wystawców, w tym 16 polskich regionów, , Lokalne Grupy Działania, organizacje turystyczne, gospodarstwa agroturystyczne, prywatni przedsiębiorcy działający w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki oraz wystawcy z zagranicy.

pobierzdo góry do góry

03.04.2013 r.

Wernisaż wystawy: Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…

pałac Gąbrowicza

Serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy „Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…” który odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia 2013 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Gombrowicza we Wsoli.

Tego samego dnia mija dokładnie pięćdziesiąta rocznica opuszczenia przez Gombrowicza drugiej ojczyzny pisarza - Argentyny. Ekspozycji, zatytułowanej "Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…", towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i literackie.

Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrają muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna). W lekturę korespondencji wprowadzi publiczność Dominika Świtkowska, adiunkt w MWG. Miała ona okazję poznać J.C. Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires. Organizatorzy przewidzieli też inne argentyńskie akcenty.

Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku J.C. Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku. Korespondencja obejmuje lata 1957-1965, rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy – podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji. Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć. Listy pisane do jednego z najbliższych przyjaciół i „uczniów” zawierają ciekawy materiał biograficzny i obyczajowy, są też bardziej bezpośrednie, czasem nawet dosadnie ostre, niż przefiltrowane literacko zapiski w „Dzienniku”. Gombrowicz pisze bez ogródek o swoich preferencjach erotycznych, o pieniądzach i – czasem nieparlamentarnie – o wspólnych znajomych. W muzeum będzie można nie tylko obejrzeć oryginały listów, w czytelni MWG udostępnione zostaną polskie tłumaczenia części korespondencji, publikowane w czasopismach literackich.

Serdecznie zapraszamy , wstęp wolny! Wystawę oglądać można do 28 kwietnia 2013 r.

pobierzdo góry do góry

04.04.2013 r.

Informacja

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki W związku z udziałem Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” w dniach od 5 do 7 kwietnia w V Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej Agrotravel, informujemy, iż Biuro Stowarzyszenia w dniu 5 kwietnia (piątek) będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu w poniedziałek!
pobierzdo góry do góry

05.04.2013

Prezentujemy Nowy Biuletyn Informacyjny

Prezentujemy Państwu kolejny numer Biuletynu Informacyjnego Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”, na łamach którego co miesiąc przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące działań naszej organizacji. Nie zabraknie w nim także opisu inicjatyw realizowanych na terenie naszych gmin.

W aktualnym wydaniu przedstawiamy informacje o naszym nowym projekcie multimedialnych szkoleń z zakresu historii, kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich pn. „E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa” którego realizację rozpoczniemy w 15 kwietnia 2013 r. W numerze nie zabraknie relacji z Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Razem dla Radomki, ze spotkania z Okazji Dnia Kobiet w Bierwcach, Zapraszamy również na wystawę poświęconą księdzu Julianowi Młynarczykowi, które możemy oglądać w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Wzorem poprzednich numerów publikujemy informacje na temat historii gminy Przytyk.

Biuletyn mogą Państwo pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz jak również obejrzeć on-line pod adresem: razemdlaradomki.pl/biuletyny/biuletyn36/

l
pobierzdo góry do góry

06.04.2013 r.

LGD na Międzynarodowych Targach AGROTRAVEL w Kielcach 05-07.04.2013 r. – Relacja z pierwszego dnia

Zapraszamy na Targi Turystyki Wiejskiej Agrotravel do Kielc, na których jesteśmy obecni jeszcze do niedzieli! Na naszym stoisku, które w dniu wczorajszym otrzymało specjalne wyróżnienie w konkursie na najciekawsze stoiska – nie zabraknie tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, muzyki ludowej i przyśpiewek regionalnych. Poniżej prezentujemy zdjęcia z pierwszego dnia!

Serdecznie zapraszamy!

 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
pobierzdo góry do góry

07.04.2013 r.

Zapraszamy na ostatni dzień Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL!

Serdecznie zapraszamy do udziału w dniu dzisiejszym w Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach, podczas którego prezentuje się Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, promując dziedzictwo kulturalne i kulinarne naszych gmin. To jedna z najważniejszych wyspecjalizowanych imprez wystawienniczych w Polsce integrująca branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. To również doskonała okazja do prezentacji i promocji oferty wypoczynkowej na wsi oraz wymiany doświadczeń wśród osób działających w sektorze turystyki na obszarach wiejskich.

Niedzielny dzień jest ostatnim dniem Targów, dlatego szczególnie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu, umożliwiającym zapoznanie się z ofertą turystyczną nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Na naszym stoisku czekają na Was przepyszne potrawy ludowe, muzyczna biesiada przy utworach Zespołu Śpiewaczego Mirowianki z Mirowa, oraz wiele innych atrakcji. Zapraszamy

 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
pobierzdo góry do góry

08.04.2013 r.

Stowarzyszenie Razem dla Radomki na Targach Agrotravel 2013!

Degustacje potraw regionalnych, warsztaty rękodzieła, ale również tańce, wspólna zabawa przy muzyce ludowej wykonywanej przez „wiejskich jazzmanów” czekały na gości stoiska wystawienniczego LGD Razem dla Radomki podczas zakończonych w niedzielę Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskich i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach.

Agrotravel - to impreza która na trwale wpisała się w kalendarz wydarzeń, w którym uczestniczy Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Tegoroczna edycja była czwartą na której promowaliśmy dziedzictwo kulturalne, turystykę oraz przedsiębiorców z terenu naszych gmin. W tym roku LGD „Razem dla Radomki” – pełniła również funkcję koordynującą na stosiku wystawienniczym Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza, udostępnionym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Oprócz naszego Stowarzyszenia podczas targów zaprezentowały się Lokalne Grupy Działania „Wspólny Trakt”, „Dziedzictwo i Rozwoj”, „Zapilicze” „Na Piaskowcu”, „Wszyscy Razem” oraz zespoły śpiewacze i koła gospodyń wiejskich z ich terenu.

Targi Agrotravel od 5 lat są miejscem szerokiej prezentacji krajów i regionów, prezentacji ofert i atrakcji turystyki wiejskiej. Organizowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Świętokrzyską Organizację Turystyczną. Jest to największa tego typu impreza w Polsce - na której prezentuje i promuje się produkt turystyki wiejskiej. Co więcej Targi to również centrum spotkań potencjalnych nowych przedsiębiorców oraz partnerów do współpracy w zakresie budowania i rozwoju markowych i sieciowych produktów turystyki wiejskiej. Ideą imprezy jest szeroko rozumiana komercjalizacja usług turystyki wiejskiej i promocja obszarów wiejskich. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 20 tyś. osób, które mogły zapoznać się z ofertą turystyczną zaprezentowaną na 150 stoiskach. Obok wystawców z Polski zaprezentowali się przedstawiciele Finlandii, Słowacji, Algierii, Węgier. Parkour, jarmark, czy regionalne wyroby kulinarne czy szeroka oferta wypoczynku na łonie przyrody to nie wszystko, co czekało gości na wystawie. W ramach AGROTRAVEL 2013 kontynuowane były cieszące się ogromnym zainteresowaniem, wydarzenia towarzyszące tj.: konferencje, szkolenia, warsztaty czy spotkania. Podczas Międzynarodowej Konferencji pn. "Infrastruktura około turystyczna jako element wzbogacający ofertę obszarów wiejskich" omówione zostały zagadnienia poświęcone tematowi infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz mienionej przestrzeni publicznej obszarów wiejskich, mających istotny wpływ na atrakcyjność turystyczną regionów; przedstawione zostały oferty turystyki wiejskiej oraz nowe podejścia w rozwoju tego sektora gospodarki w oparciu o budowanie i sieciowanie produktów turystycznych oraz efektywne działania marketingowe.

Przez trzy dni nasze stoisko odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, które mogli spróbować pysznych dań regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic i Chomętowa, zespoły śpiewacze Mirowianki, Grabowianki, Misz Masz oraz przez Stowarzyszenie Wiejskie Wysokina i Cetnia. Na stole nie zabrakło również wielokrotnie nagradzanych produktów - wyrobów wędliniarskim – w tym Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Szynki Zdziechowskiej” i „Salcesonu Wizytowego” przygotowanych przez Gospodarstwa Państwa Pysiak, przetworów z „Papryki Przytyckiej”, tradycyjnego pieczywa z Piekarni Wacyn, czy naturalnie mętnych soków – Smakusia z Doliny Radomki. Dodatkowo atrakcją były pokazy rękodzieła ludowego – w wykonaniu rzeźbiarzy i garncarzy, a największym powodzeniem cieszyły się występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu Lokalnych Grup Działania Południowego Mazowsza, które porwały do tańca i wspólnej zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Stoisko Samorządu Województwa Mazowieckiego, na którym prezentowało się nasze LGD – należało do najbardziej barwnych i najchętniej odwiedzanych, co zostało również zauważone przez Organizatorów Targów, który przyznali specjalne wyróżnienie dla w konkursie na najciekawszy pawilon.

Targi stanowią doskonałe miejsce do promocji i prezentacji oferty turystycznej, produktów tradycyjnych oraz dziedzictwa kulturowego obszaru gmin należących do naszego Stowarzyszenia. Są również okazją do spotkań z innymi organizacjami, sprzyjają nawiązywaniu kontaktów z Lokalnymi Grupami Działania z terenu kraju i z zagranicy, wymianie doświadczeń i najważniejszych spostrzeżeń w zakresie działań podejmowanych w kierunku rozwoju turystyki wiejskiej. Dla zwiedzających Targi stanowiły niezwykły kiermasz propozycji wypoczynku na wsi, a także prezentacje wyrobów regionalnych, kultury, obrzędów życia codziennego i tradycji wiejskiej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z trzeciego dnia targów!

 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013 LGD na Targach AGROTRAVEL 2013
pobierzdo góry do góry

09.04.2013 r.

Ogłoszenie o naborze wniosków prowadzonych przez Lokalną Grupę Działania Razem dla Radomki!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów wiejskich w zakresie:


Wnioski należy składać w:
Biurze Stowarzyszenia mieszczącym się przy ul. Wernera 9/11 w Radomiu w terminie od 22. 04.2013 r. do 17.05.2013 r. do godziny 16.00. Informacje nt. działań jak również formularze wniosków o przyznanie pomocy dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej LGD www.razemdlaradomki.pl (w zakładce Materiały do pobrania: Materiały do pobrania przez Wnioskodawców) lub Samorządu Województwa Mazowieckiego www.prow.mazovia.pl oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl.

Nabory wniosków skierowane są m.in. do osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, dla przedsiębiorców, rolników, samorządów, organizacji pozarządowych, placówek i instytucji kultury z obszaru gmin: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew.

LGD „Razem dla Radomki” zapewnia bezpłatną pomoc w przygotowaniu wniosku. Szczegółowe informacje dostępne są w Biurze LGD "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11 w Radomiu w godz. pn. 9.00-17.00, wt.-pt. 8.00-16.00. Tel. (048) 38-58-996, e-mail: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

10.04.2013 r.

Fundusz Małych Grantów: Nabór wniosków na ochronę bioróżnorodności

 Fundusz Małych Grantów

Ministerstwo Środowiska - Operator Programu Operacyjnego „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 - ogłosiło nabór wniosków w Funduszu Małych Grantów. Wnioski będą przyjmowane od 15 kwietnia do 17 czerwca 2013 r. do godz. 15.00.

Celem Programu jest zatrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej. Do dofinansowania kwalifikują się projekty, których głównym celem jest zwiększony potencjał ekologiczny organizacji pozarządowych do promowania różnorodności biologicznej. Maksymalny poziom dofinansowania we wniosku nie może przekroczyć 90%. Poziom dofinansowania wskazany przez wnioskodawcę może zostać zmniejszony w wyniku oceny wniosku, w celu dostosowania do odpowiednich przepisów regulujących zasady pomocy publicznej. W naborze wniosków do Funduszu Małych Grantów minimalna kwota dofinansowania to 50 tys. euro, tj. 206 795 zł, zaś maksymalna kwota dofinansowania to 250 tys. euro, tj. 1 033 975 zł.

pobierzdo góry do góry

11.04.2013 r.

Salceson Wizytowy z Laurem Marszałka za najlepszy produkt 2012 roku!

Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym

Niezmiernie miło nam poinformować, iż Produkt Tradycyjny Salceson Wizytowy wytwarzany w Gospodarstwie Rolnym Państwa Pysiak ze Zdziechowa otrzymał kolejne wyróżnienie, którym jest Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznany za najlepszy produkt roku 2012 w kategorii przetwory mięsne.

Jest to kolejne wyróżnienie, które trafiło do Gospodarstwa Rolnego ze Zdziechowa. Salceson wizytowy jest produktem najwyżej jakości, wytwarzany tradycyjnymi metodami w oparciu o naturalny skład surowców, pozbawionych konserwantów. Sposób produkcji sprawia że wyjątkowy smak wyróżnia ten produkt od innych podobnych wyrobów oferowanych na rynku. Smak jakim charakteryzuje się salceson przywołuje wspomnienia smaku tradycyjnej polskiej wędliny, które mogliśmy spotkać na polskich wiejskich stołach kilkadziesiąt lat temu. Salceson posiada blisko 100 letnią tradycję produkcji w rodzinie Państwa Pysiak. Produkcję tego wyśmienitego i wielokrotnie nagradzanego produktu rozpoczął w latach 20-tych XX wieku Józef Pysiak, który przygotowywał rozmaite wyroby wędliniarskie na stół dziedzica w Cerekwi. Mimo upływu lat „Salceson Wizytowy” produkowany jest w niezmienionej postaci. Od 2006 roku produkowany i sprzedawany jest na rynku lokalnym z myślą o klientach, którzy cenią sobie wyjątkową jakość, tradycyjną recepturę i smak wytwarzanego produktu. Wyjątkowość smaku i tradycyjną recepturę salcesonu poświadczają liczne wyróżnienia, którymi został nagrodzony. Salceson wizytowy jest zdobywcą nagrody głównej przyznanej w 2009 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego – „Polski Producent Żywności 2009”, a Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak może poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem Mistrza Województwa Mazowieckiego, nagrodą Produkt Roku 2009 r. przyznaną przez Galę Biznesu Ziemi Radomskiej, oraz nagrodą Gospodarczą „Granitowy Tulipan” przyznaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Ziemi Radomskiej za „Wyroby wędliniarskie” w kategorii Produkt Roku 2009 r.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 17 kwietnia 2013 r. w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 66, w Sali Konferencyjnej Centralnej Biblioteki Rolniczej. Rozpoczęcie Gali planowane jest na godzinę 16.00. Program uroczystości przewiduje wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu, przyjęcie nowych członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej Gozdowo, degustację nagrodzonych produktów.

pobierzdo góry do góry

11.04.2013 r.

II Gala Konkursu Gospodarczego Perła Powiatu

Powiat Radomski

Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk zaprasza na II Galę Konkursu Gospodarczego „Perła Powiatu”, która odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2013 r. o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, przy ul. 25 Czerwca 70.

W programie zaplanowana wystąpienia okolicznościowe, ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek, występ Big Bandu Zespołu Szkół Muzycznych i Kabaretu pod Wyrwigroszem. Perła Powiatu Radomskiego to Nagroda Starosty Radomskiego, ustanowiona w celu wyróżnienia produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty w 2012 r.

pobierzdo góry do góry

12.04.2013 r.

Szkolenie dla Członków Rady LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” (LGD) w dniu 24 kwietnia 2013r. o godz. 13.00 w Urzędzie Gminy Przytyk przy ul. Zachęta 57 (sali posiedzeń Rady Gminy Przytyk) organizuje spotkanie szkoleniowe dla członków Rady Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Szkolenie ma na celu przedstawienie aktualnej procedury naboru i wyboru operacji stosowanej przez LGD „Razem dla Radomki”, poszerzenie wiedzy i aktualizację zagadnień z zakresu lokalnej strategii rozwoju (LSR).

 • Program szkolenia:
 • 1) weryfikację celów ogólnych, szczegółowych, przedsięwzięć oraz rodzaje wspieranych operacji w ramach budżetu LSR,
 • 2) proces naboru, oceny i wyboru operacji do finansowania – rola Rady i Biura na poszczególnych etapach procesu,
 • 3) regulamin funkcjonowania Rady LGD (przebieg posiedzenia Rady, karty ocen, oświadczenia, procedura wykluczenia, listy operacji, analiza lokalnych kryteriów wyboru),
 • 4) nabory tematyczne - procedura i zasady prawidłowej oceny operacji wg karty oceny ,
 • 5) przebieg procesu oceny zgodności i wyboru operacji przez Radę LGD – ocena operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działań Odnowa i rozwój wsi, małe projekty, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

Udział w spotkaniu nowowybranych członków Rady LGD jest obligatoryjny. Prosimy o potwierdzenie swojego udziału w szkoleniu telefoniczne pod nr 048 38 58 996 lub e – mail: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

15.04.2013 r.

Perły Powiatu Rozdane !

Już po raz drugi rozstrzygnięto konkurs o gospodarczą Perłę Powiatu Radomskiego. Uroczysta gala odbyła się 12 kwietnia wieczorem w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Wśród nagrodzonych znalazło się współpracujące z LGD – Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiaków ze Zdziechowa – laureat nagrody w kategorii Produkt Roku !

Doroczną II Galę w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu otworzył Mirosław Ślifirczyk, w jednej osobie przewodniczący Kapituły i Starosta Radomki. Poza nim w skład kapituły wchodzili: Teresa Majkusiak – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego, Katarzyna Owczarek – Wiceprezes Zarządu Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej, Mirosław Luft – Prorektor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i Stanisław Szymański – Kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radomiu.

Laureatami II Konkursu Gospodarczego Perła Powiatu Radomskiego zostali: Zakład Przetwórstwa Spożywczego „Maków” Sp z o.o. (kategoria firma roku), Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo -Usługowe Ryszarda Różańskiego „Pod Różami” ( kat. mała firma roku), Tomasz Witczak z gminy Skaryszew (kat. gospodarstwo rolne), Krzysztof Grzyb z Dąbrówki Podłężnej (kat. małe gospodarstwo rolne). Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiaków ze Zdziechowa (kat. produkt roku). Nagrodę specjalną otrzymała spółka „Jadar” ze Skaryszewa.

Medalem „Zasłużony dla Powiatu” uhonorowani zostali - wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek oraz rolnik Andrzej Kowalczyk z Wrzeszowa (gmina Przytyk), właściciel 11 - hektarowego gospodarstwa, specjalizującego się w produkcji papryki. Galę uświetniły występy zespołu Big Band reprezentującego Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz krakowskiego „Kabaretu pod Wyrwigroszem”.

Wszystkim nagrodzonym i nominowanym firmom i gospodarstwom rolnym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Perły Powiatu Radomskiego fot. Radom 24, Mieczysław Kaca Perły Powiatu Radomskiego fot. Radom 24, Mieczysław Kaca Perły Powiatu Radomskiego fot. Radom 24, Mieczysław Kaca
pobierzdo góry do góry

17.05.2013 r.

Drugi nabór wniosków dotyczących różnorodności kulturowej i artystycznej

Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Operator programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie projektów promujących różnorodność kulturową.

Obszary tematyczne projektów, w ramach których można składać projekty podlegające dofinansowaniu w ramach konkursu:edukacja artystyczna i kulturalna; dziedzictwo kulturowe (w tym dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne oraz literatura i archiwa); muzyka i sztuki sceniczne; sztuki plastyczne i wizualne.

Rodzaje projektów podlegających dofinansowaniu w ramach konkursu: organizacja wystaw, spektakli, koncertów, festiwali (w tym filmowych) i innych wydarzeń artystycznych; wspieranie współpracy oraz wymiany artystów w zakresie m.in. sztuk plastycznych, sztuk scenicznych, muzyki, fotografii, filmu i innych; wspieranie współpracy szkół artystycznych i uczelni artystycznych; współpraca ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technik konserwatorskich (w tym digitalizacji dóbr kultury); dokumentacji, ochrony, konserwacji i promocji dziedzictwa kulturowego, zwalczania zagrożeń dla dóbr kultury, w tym zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom i dobrom kultury, zarządzania dziedzictwem narodowym; współpraca międzyinstytucjonalna instytucji kultury i archiwów.

Warunkiem złożenia aplikacji o dofinansowanie jest posiadanie Partnera z terenu Państw – Darczyńców tj. Norwegii, Islandii lub Lichtensteinu. Poziom dofinansowania – do 90% kosztów kwalifikowanych projektu.

pobierzdo góry do góry

18.04.2013 r.

Zapraszamy na Targi Regionalia! 19-21 kwietnia 2013 r.!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia stoiska Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” podczas II Edycji Targów Produktów Regionalnych „Regionalia”, które odbędą sie w dniach 19-21 kwietnia 2013 r. w Centrum Targowym MT Polska, w Warszawie. Targi poświęcone są szeroko pojętej zdrowej i ekologicznej żywności i wyrobom regionalnym z Polski jak i ze świata. "Regionalia" mają na celu promocję lokalnych producentów żywności, którzy posługują się naturalnymi, ekologicznymi bądź tradycyjnymi sposobami jej wytwarzania.

Targi Regionalia to różnorodny katalog wyrobów, które wytwarzane są często według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenia, na bazie lokalnych surowców i w sposób przyjazny dla środowiska. Ponad 200wystawców na swoich stoiskach zaprezentuje produkty regionalne z Polski i zagranicy, zdrową, organiczną żywność, miody, przetwory, przyprawy, wędliny oraz wyroby mleczarskie, a także wina i lokalne browary. Ponadto, będą prezentowane oryginalne produkty rzemieślnicze z drewna, ręcznie robiona biżuteria i moda inspirowana folklorem.

Na naszym stoisku zaprezentujemy firmy z terenu naszych gmin: Pałac Domaniowski, Piekarnię „Wacyn”, Przetwórstwo Mięsne Ted z Przytyka, Gospodarstwo Sadownicze Moniki Bankiewicz – producenta naturalnie mętnych soków „Smaczek z Doliny Radomki”. Zaprezentowane zostaną liczne materiały promocyjne i informacyjne (publikacje, mapy, informatory turystyczne, przewodniki, gadżety, ulotki i broszury promujące wypoczynek w Dolinie Radomki) jak również pokaz prac kowalstwa artystycznego.

Dzięki rozszerzonej formule i połączeniu z największą tego typu imprezą konsumencką w Polsce, XVII edycją Targów Turystyki i Wypoczynku „Lato” (www.targilato.pl), wystawcy będą mogli dotrzeć nie tylko do szerokiej rzeszy klientów indywidualnych (odbywające się równolegle Targi Lato odwiedzane są corocznie przez ponad 20 000 Warszawiaków), ale również do przedstawicieli wielu sieci handlowych, supermarketów, sklepów ze zdrową żywnością, restauracji, hurtowni, szkół, mediów, oraz wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie Zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

18.04.2013 r.

Południowy wieczór w Muzeum Gombrowicza

pałac Gąbrowicza

W poniedziałek 22 kwietnia kolejna odsłona rocznicowego świętowania we Wsoli: tangiem i bossa novą przywitamy w muzeum rocznicę przybycia Witolda Gombrowicza do Europy. Od spaceru po Barcelonie zaczął się przed półwieczem ostatni etap biografii autora „Kosmosu”, który przyniósł mu sławę, związek z Ritą Gombrowicz, ale także choroby, samotność i tęsknotę za Południową Ameryką. Nasz koncert będzie więc pełen południowych, nostalgicznych rytmów.

Serdecznie zapraszamy na koncert 22 kwietnia, w poniedziałek, o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Publiczność dowiezie z Radomia do Wsoli bezpłatny autobus (wyjazd o godz. 17.20, zbiórka, jak zwykle przy przystanku autobusowym obok galerii handlowych, przy ul. Chrobrego).

Scenariusz recitalu przygotował znany już radomskiej publiczności aktor i muzyk Aleksander Trąbczyński. Posłuchamy znanych tang (w tym oczywiście Astora Piazzoli) oraz utworów jednego z najważniejszych twórców bossa novy Antonia Carlosa Jobima. Śpiewać po polsku i portugalsku będzie Małgorzata Markiewicz, uzdolniona młoda artystka, która w wieku 13 lat zdobyła jedną z głównych nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, potem śpiewała w popularnych oratoriach Piotra Rubika, a dziś współpracuje z Polskim Radiem i przygotowuje swój solowy debiut płytowy. Towarzyszyć jej będą Aleksander Trąbczyński - gitara, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Krzysztof Woliński - gitara oraz Jerzy Małek - trąbka.

Przypominamy, że w Muzeum Witolda Gombrowicza oglądać można wystawę listów pisarza do jego argentyńskiego przyjaciela, Juana Carlosa Gomeza. Wystawa czynna tylko do 28 kwietnia.

pobierzdo góry do góry

22.04.2013 r.

Otwarty konkurs ofert Wojewody Mazowieckiego z zakresu pomocy społecznej w 2013 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Wojewoda Mazowiecki ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej w 2013 roku oraz zaprasza do składania ofert. Oferty można składać do 10 maja 2013 r.

Wsparcie z budżetu wojewody można uzyskać na realizację w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2013 r. jednego z następujących zadań: wsparcie integracji ze społeczeństwem cudzoziemców ze statusem uchodźcy i ochroną uzupełniającą; oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi; organizacja zajęć dla dzieci i poradnictwo dla rodzin wymagających wsparcia; aktywizacja osób starszych; aktywizacja osób starszych; przeciwdziałanie bezdomności; przeciwdziałanie bezdomności; wyrównywanie szans i integracja społeczna osób niepełnosprawnych.

pobierzdo góry do góry

22.04.2013 r.

LGD Razem dla Radomki na Regionaliach!

Zdrowa, ekologiczna żywność, wyroby regionalne nasze rodzime i ze świata czekały na gości drugiej edycji Targów Produktów Regionalnych „Regionalia”, które odbyły się w miniony weekend w Centrum Targowym MT w Warszawie. Wydarzenie poświęcone są szeroko pojętej zdrowej i ekologicznej żywności i wyrobom regionalnym. Mają na celu promocję lokalnych producentów żywności, którzy posługują się naturalnymi, ekologicznymi bądź tradycyjnymi sposobami jej wytwarzania. Tegoroczne targi połączoną z największą polską imprezą turystyczną – Targami Turystyki i Wypoczynku LATO.

W tegorocznej edycji wydarzenia uczestniczyło Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” które na swoim stoisku zaprezentowało przedsiębiorców z terenu naszych gmin: Piekarnię „Wacyn”, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego „Ted” z Przytyka, Gospodarstwo Sadownicze Moniki Bankiewicz – producenta naturalnie mętnych soków „Smaczek z Doliny”. Zaprezentowane zostały liczne materiały promocyjne i informacyjne (publikacje, mapy, informatory turystyczne, przewodniki, gadżety, ulotki i broszury promujące wypoczynek w Dolinie Radomki). Każdy z gości odwiedzających nasze stoisko mógł spróbować przepysznych produktów tradycyjnych: szynki szlacheckiej, salcesonu wizytowego, produktów regionalnych: golonki pieczonej, szynki surowo-dojrzewającej, miodów odmianowych, jak również wyrobów piekarniczych – chleba żytniego z żurawiną, chleba gryczanego z ziemniakami. Dużym powodzeniem cieszyły się też naturalnie mętne soki jabłkowe.

Wydarzenie to stanowi różnorodny katalog wyrobów, które wytwarzane są często według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenia, na bazie lokalnych surowców i w sposób przyjazny dla środowiska. „Regionalia” to jednak nie tylko żywność, ale też inne wyroby. Odwiedzający targi mogli znaleźć tutaj m.in. biżuterię, naturalne kosmetyki, miody, wyroby rzemieślnicze, modę inspirowaną folklorem, wina i browary, a także produkty z całego świata. Targi promują skarby natury i danego regionu . Są znakomitym miejscem do nawiązania nowych kontaktów i wypromowaniem marki.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z "Regionaliów"!

LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia
LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia
LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia
LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia LGD na Targach Produktów Regionalnych Regionalia
pobierzdo góry do góry

23.04.2013 r.

Nabór wniosków prowadzonych przez LGD Razem dla Radomki!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów wiejskich w zakresie:


Wnioski należy składać w:
Biurze Stowarzyszenia mieszczącym się przy ul. Wernera 9/11 w Radomiu w terminie od 22. 04.2013 r. do 17.05.2013 r. do godziny 16.00. Informacje nt. działań jak również formularze wniosków o przyznanie pomocy dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej LGD www.razemdlaradomki.pl (w zakładce Materiały do pobrania: Materiały do pobrania przez Wnioskodawców) lub Samorządu Województwa Mazowieckiego www.prow.mazovia.pl oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl.

Nabory wniosków skierowane są m.in. do osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, dla przedsiębiorców, rolników, samorządów, organizacji pozarządowych, placówek i instytucji kultury z obszaru gmin: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew.

LGD „Razem dla Radomki” zapewnia bezpłatną pomoc w przygotowaniu wniosku. Szczegółowe informacje dostępne są w Biurze LGD "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11 w Radomiu w godz. pn. 9.00-17.00, wt.-pt. 8.00-16.00. Tel. (048) 38-58-996, e-mail: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

24.04.2013 r.

Nabór wniosków do Programu Pajacyk PAH

Program Pajacyk

Polska Akcja Humanitarna zaprasza szkoły i świetlice środowiskowe do składania wniosków o dofinansowanie dożywiania uczniów w roku szkolnym 2013/2014 w ramach programu PAJACYK. Wnioski można nadsyłać do dnia 10 lipca do biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Toruniu (decyduje data stempla pocztowego).

O pomoc w sfinansowaniu posiłków mogą zwracać się szkoły podstawowe, gimnazja i samodzielne świetlice. Podstawą uzyskania przez placówkę dofinansowania z programu Pajacyk jest właściwie wypełniony formularz wniosku, zawierający w części formalnej: szczegółowe dane adresowe szkoły lub świetlicy i informacje o dotychczasowym dożywianiu; w części merytorycznej: informacje o sytuacji społeczności lokalnej na terenie obejmowanym przez szkołę lub świetlicę na podstawie danych statystycznych, stopień zaangażowania nauczycieli lub wychowawców na rzecz dzieci, przejawy aktywności rodziców i osiągnięcia dzieci.

pobierzdo góry do góry

25.04.2013 r.

Argentyńskie przygody Gombrowicza

pałac Gąbrowicza

Klementyna Suchanow, autorka „Argentyńskich przygód Gombrowicza” oraz ukazującej się właśnie „Królowej Karaibów” będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę 28 kwietnia. Tego dnia po raz ostatni obejrzeć będzie można we Wsoli wystawę listów pisarza do Juana Carlosa Gomeza.

Klementyna Suchanow argentyńskiemu etapowi biografii Gombrowicza poświęciła kilka lat pracy, której efektem była obfitująca w szczegóły z codziennego życia najpełniejsza monografia tego etapu życia autora „Kosmosu”. Zaletą książek Suchanow jest ich styl, bardziej przypominający reportaż literacki niż naukową monografię. „Królowa Karaibów” to wręcz pasjonujący reportaż z literaturą w tle – autorka pisze o teraźniejszości i historii Kuby, na której poszukiwała korespondencji Witolda Gombrowicza i Virgilia Pinery, Kubańczyka, jednego z najbliższych argentyńskich przyjaciół Gombrowicza. We Wsoli Klementyna Suchanow opowie właśnie o argentyńskich przyjaźniach autora „Dziennika”, a także o swojej najnowszej książce i poszukiwaniach prowadzonych w kubańskich archiwach.

Zapraszamy w niedzielę, 28 kwietnia. Początek wykładu o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny bus, który będzie podstawiony przy ul. Chrobrego (przystanek autobusowy przy centrum handlowym Vis a Vis) o godzinie 16.20. Powrót po wykładzie.

pobierzdo góry do góry

26.04.2013 r.

Muzeum w Przysusze w prestiżowym projekcie!

museum kolberga

Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, zakwalifikowało się do projektu "Podróże Pani Batowskiej”, którego organizatorem jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie w partnerstwie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Fotoreporterów Sputnik oraz Akademią Orange.

Program przewiduje współpracę z muzeami na Mazowszu. Muzeum imienia Oskara Kolberga, które jest oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, zakwalifikowało się jako jedno z pięciu muzeów spośród 15 nadesłanych zgłoszeń. Do współpracy w tym projekcie została zaproszona Publiczna Szkoła Podstawowa numer 2 w Przysusze, z nauczycielką Katarzyną Gołyską.

Pierwszym etapem projektu były niedawne warsztaty dla dzieci w siedzibie muzeum w Przysusze, które poprowadzili pracownicy Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Uczniowie klasy V a wraz z opiekunem i pracownikami muzeum obejrzeli replikę przenośnej biblioteczki, przenieśli się w świat kultury XVIII wieku, "poczuli” łazienkowski ogród wieloma zmysłami. Zajęcia przeprowadzone były w ciekawy sposób, dzieci aktywnie w nich uczestniczyły. Drugim etapem jest wyjazd do Warszawy, gdzie dzieci wezmą udział w warsztatach w oryginalnej XVIII wiecznej scenerii Łazienek.

Projekt skierowany jest także do muzealników. Pracownicy Muzeum imienia Oskara Kolberga wezmą udział w warsztatach z dziećmi odbywającymi się na terenie naszej placówki, a na zakończenie projektu wspólnie z muzealnikami z pozostałych czterech muzeów, biorących udział w programie, spotkają się w Warszawie na warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich przez Muzeum Łazienki Królewskie.

pobierzdo góry do góry

26.04.2013 r.

Konsultacje społeczne – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W resorcie opracowano Wstępny zarys Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dokument został opublikowany na stronie MRiRW w zakładce: PROW 2014-2020.

Dotychczas w ramach konsultacji założenia do PROW 2014-2020 zaprezentowane zostały 17 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 23 kwietnia 2013 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu – Grupy Roboczej wspierającej prace nad przygotowaniem programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Głównym zadaniem grupy roboczej jest wspieranie ministra rolnictwa w pracach związanych z programowaniem wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – EFRROW.

Do zadań Grupy należy w szczególności: opiniowanie, analizowanie i omawianie sposobu ukierunkowania i koordynacji poszczególnych instrumentów wsparcia; opiniowanie, analizowanie i omawianie wniosków płynących z dokumentów związanych z przeprowadzaniem ewaluacji ex-ante i oceny oddziaływania na środowisko programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020; monitorowanie postępów w wypełnianiu warunkowości ex-ante istotnych dla przygotowania i realizacji programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. W skład grupy roboczej wchodzą przedstawiciele organizacji i związków rolniczych, partnerów społeczno-gospodarczych, organizacji pozarządowych, jak również instytucji sektora publicznego i administracji publicznej. Pracom grupy roboczej przewodniczy podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, a funkcję zastępcy przewodniczącego pełni dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW Edyta Wieczorkiewicz-Dudek.

W trakcie pierwszego posiedzenia grupy roboczej przedstawiono i przedyskutowano Wstępny zarys Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ponadto przedstawiono informację na temat projektów przepisów UE dotyczących realizacji PROW 2014-2020, zaprezentowano informacje dotyczące aktualnego stanu oraz dalszych planowanych prac nad przygotowaniem Programu. Wstępny zarys PROW 2014-2020 – http://mazowieckie.ksow.pl/news/entry/4206-prow-2014-2020-konsultacje-spoleczne.html

Zapraszamy do przekazywania uwag, komentarzy i propozycji na adres: konsultacjePROW@minrol.gov.pl do 15 maja 2013 r.

pobierzdo góry do góry

29.04.2013 r.

Młode Menedżerki Kultury: rusza nowy projekt!

Młode Menedżerki Kultury

Od 10 kwietnia do 10 maja można zgłaszać chęć udziału w nowym projekcie Młode Menedżerki Kultury! Jest on skierowany do kobiet w wieku od 18 do 35 roku życia, które pracują w sektorze kultury, aktywnie działają w mniejszym mieście lub niewielkiej miejscowości i chcą realizować wyjątkowe wyzwania!

W ramach projektu Młode Menedżerki Kultury dziesięć kobiet weźmie udział w warsztatach w Warszawie oraz “job shadowingu”- przez tydzień będą współpracowały ramię w ramię z doświadczonymi menedżerkami i szefowymi dużych instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych działających w Warszawie. Projekt wyrasta z doświadczenia programu „Młodzi menedżerowie kultury”, który przez Towarzystwo „ę” był realizowany od 2002 do 2011 roku. W trakcie sześciu edycji ponad 100 młodych ludzi zrealizowało w małych miejscowościach pierwsze, samodzielne projekty społeczno-kulturalne.

W Polsce w co drugiej organizacji kulturalnej 100% pracowników stanowią kobiety. Dlatego organizatorzy inicjatywy, chcą wzmocnić i wyposażyć w umiejętności potrzebne do zarządzania kulturą dziesięć młodych kobiet, które mają już za sobą pierwsze sukcesy w tej dziedzinie. Organizatorzy dostrzegają, że, z jednej strony, to właśnie kobiety częściej i skuteczniej angażują się w lokalne przedsięwzięcia, stają się liderkami działań o charakterze społeczno-kulturalnym, przejmują inicjatywę w domach kultury, bibliotekach, wiejskich świetlicach i sektorze pozarządowym, z drugiej jednak – bardzo rzadko sięgają one po wysokie, kierownicze stanowiska w kulturze.

pobierzdo góry do góry

29.04.2013 r.

Pokaz filmu: Pieśni, Wiersze, Rytuały w Wieniawie.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Gminna Biblioteka Publiczna w Wieniawie zaprasza na pokaz filmu „Pieśni, Wiersze, Rytuały”, który odbędzie się we wtorek, 30 kwietnia 2013 r. o godzinie 14.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie.

Film prezentuje zanikające obrzędy, zwyczaje, stare pieśni oraz gwarę gminy Wieniawa. W filmie występują osoby mieszkające w gminie Wieniawa, które swoimi opowieściami, pieśniami i wierszami prowadzą widza, przez cykl życia człowieka na wsi, począwszy od narodzin, poprzez odczynianie uroków, wiek dojrzewania, zaślubiny, narodziny dziecka i śmierć. Bohaterowie filmu, to osoby starsze, które znane są lokalnie ze swojego talentu do śpiewu i opowiadania o dawnej wsi. Są to osoby głęboko powiązane z wiedzą i kulturą obszaru gminy Wieniawa. Pamiętają one obrzędy, rytuały i teksty kultury ludowej dzisiaj coraz bardziej zapominane.

Produkcja filmu została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w ramach działania Małe Projekty –Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

pobierzdo góry do góry

30.04.2013 r

E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa!

E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa

Zapraszamy do udziału w multimedialnych zajęciach z zakresu historii, kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich, które ofertuje uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu radomskiego, szydłowieckiego i przysuskiego nowy projekt Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” pn. „E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa”. Szkolenia dostępne są pod adresem www.elearning-szkolenia.eu

Zajęcia obejmują swoim zakresem następujący zakres tematyczny:

 • W mrokach prehistorii, bohaterowie rycerstwo średniowiecza i lokalna rewolucja przemysłowa w XVIII i XIX wieku;
 • Folklor – ważny element życia mieszkańców wsi;
 • Oskar Kolberg a współczesny folklor;
 • Witold Gombrowicz (1904-1969).Biografia;
 • Mniejszości narodowe i wyznaniowe;

Dla najaktywniejszych uczestników, którzy przygotują prace konkursowe przeznaczone zostaną 4 nowoczesne tablety multimedialne. Dla najaktywniejszych szkół, które wezmą udział w projekcie przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Celem projektu jest przekazanie wiedzy na temat bogatej kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich, jej historii, pokazania informacji o ciekawych miejscach, architekturze, wydarzeniach, które na stale zapisały się na kartach historii. Szkolenia przeprowadzone będą w odmienny sposób, od wiedzy przekazywanej w szkołach na lekcjach historii i j. polskiego. Szkolenia będą przygotowane w oparciu o materiały multimedialne, zawierać będą lekcje przygotowane w oparciu o nowe media i aplikacje, które będą potrafiły zaciekawić młodego odbiorcę. Przedstawiać będą najciekawsze informacje, historie, legendy i opowiadania.

Zajęcia mają charakter bezpłatny, interaktywny i elastyczny. Możesz w nich uczestniczyć w wybranym przez siebie czasie i miejscu, mając do dyspozycji komputer i Internet.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka