Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14235262


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Produkty lokalne - Papryka Przytycka


PRODUKTY LOKALNE - Papryka Przytycka


HISTORIA      PRODUKT TRADYCYJNY      UPRAWA      ODMIANY      ZDROWIE      W KUCHNI


papryka PAPRYKA W POLSCE

W Polsce z roku na rok zwiększa się produkcje papryki pod osłonami. Szacuje się, że papryka w tunelach nieogrzewanych zajmuje powierzchnię około 850 ha.

Najwięcej uprawia się jej w okolicach Radomia (gminy Przytyk, Potworów, Radzanów, Klwów, Wyśmierzyce). Od 15 lat Gmina Potworów leżąca na południowym wschodzie woj. Mazowieckiego nazywana jest polską stolicą papryki. Jeden z mieszkańców tej gminy w latach 90 - tych przywiózł z Holandii nasiona papryki i postanowił uprawiać to warzywo. Okazało się, że spore dochody przynosi już jeden tunel papryki, dlatego inni rolnicy poszli w jego ślady. Dziś ponad połowa dostępnej na polskim rynku papryki pochodzi z tutejszych gospodarstw. Uprawia się ją na ponad 500 hektarach.

Z uprawą papryki wiążą się też różne problemy. Przy produkcji papryki konieczne jest nawadnianie, bo bez odpowiednich urządzeń do kropelkowego zraszania nie może być mowy o dobrych plonach. Poza tym przy uprawie papryki należy pamiętać o dość wysokich nakładach - ponad 15 tysięcy zł na hektar.

Targi paprykiW Gminie Potworów papryka doczekała się swojego święta. Już od 14 lat - co roku organizowane są Dni Papryki. Pierwsze Dni Papryki odbyły się u rolnika, który zapoczątkował jej uprawę. Dni Papryki to doskonała zabawa zwłaszcza dla najmłodszych. Występy zespołów muzycznych, wspólne tańce, a także obfitość stoisk z balonami, obwarzankami i pieczoną kiełbasą. Nie brakuje również potraw z papryką w roli głównej. Serwuje się leczo, paprykę faszerowaną mięsem, paprykę na słodko i marynowaną.

Drugim dużym rejonem uprawy papryki są okolice Igołomi, Proszowic i Sandomierza. W innych rejonach kraju także wzrasta zainteresowanie uprawą papryki pod osłonami - w Lubelskiem, na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.
HISTORIA      PRODUKT TRADYCYJNY      UPRAWA      ODMIANY      ZDROWIE      W KUCHNI

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka