finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Twórcy ludowi

Halina Pękala

Halina Pękala

Plecionkarka  z Piastowa

www.ludowomi.pl/sklep/index.php?manufacturers_id=94

Halina Pękala urodziła się w 1953 roku. Mieszka i pracuje w Piastowie, w gminie Jedlińsk. Zajmuje się plecionkarstwem Wykorzystuje do tego celu rogożę, rogozinę, trzcinę wodną. Materiał ten pozyskuje się wycinając go nad stawami, na brzegami rzek czy jezior, późną jesienią, po pierwszych przymrozkach, gdy ustaną procesy wegetacji. Pani Halina zbiera  go z jedlińskich stawów hodowlanych. Na przełomie października i listopada cała rodzina Pękalów wycina trzcinę używając do tego celu sierpów. Po przewiezieniu materiału na teren gospodarstwa przystępują do obróbki rogoży. Trzcinę  przed wyplataniem należy oczyścić z liści i zmoczyć by stała się elastyczna. Ściętą przechowuje się tak by nie ulega przemarznięciu. Halina Pękala przeznaczyła na to jedno z pomieszczeń gospodarczych na terenie zagrody.

Okres zimowy to czas najintensywniejszych prac rzemieślniczych. Plecionki pani Haliny powstają na drewnianych kopytach. Kopyta te to formy, nadające kształt gotowemu wyrobowi. Na takie formy naciąga się rogożynową osnowę, dobija gwoździkami i oplata wypełniając wątkiem. Jest to praca niezwykle trudna, wymaga cierpliwości i precyzji. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że rogoża służąca do wyplatania musi być cały czas mokra, prace trzeba wykonywać w zimnie, stąd powykrzywiane reumatyzmem palce pani Haliny.

Swoje prace sprzedaje za pośrednictwem CEPELII, na targach i jarmarkach sztuki ludowej, korzysta także z usług prywatnych pośredników. Uczestniczy w festynach folklorystycznych w Muzeum Wsi Radomskiej oraz lekcjach muzealnych prowadzonych w muzeum. Każde dziecko opuszcza Jej zajęcia z samodzielnie wykonaną laleczką.

Jest artystką niezwykle skromną. Nie bierze udziału w konkursach, nie zdobywa nagród. Swoją działalność traktuje jako rzemiosło stanowiące dodatkowe źródło dochodu. W otaczającym nas dziś świecie chińskiej słomki Jej prace dla mniej wprawnego oka są tylko kolejnym kapeluszem, podstawką, koszykiem. Wyróżnia je jednak materiał wykonania, precyzja realizacji i technika ćwiczona latami. Powtarzalność wielopokoleniowych schematów i technik, powielanie dawnych wzorów, pretenduje Ją jak najbardziej do nazwania artystka ludową.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content