Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14234374


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Twórcy ludowi


Bracia Tarnowcy

Teatr weselny Braci Tarnowskich z Domaniowa

Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych

Na radomskiej ziemi funkcjonowało wiele kapel rodzinnych. Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma zagranych ponad 500 wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.

Kapele tworzą bracia: Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz Józef (bębenek) ur. 14.06.1933 r. Wszyscy urodzili się w Domaniowie w gminie Przytyk gdzie też zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj - muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - wspomina Pan Adam.

Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. Występowali w różnych zespołach. Stanisław grał na skrzypcach na zabawach i weselach z Piotrem Oparcikiem, Marianem i Tadeuszem Lipcem z Wygnanowa, ze Stefanem Tkaczykiem z Gaczkowic, czy Janem Mleczkowskim z Głogowa. Adam początkowo grywał sam, a następnie z Piotrem Strzałkowskim z Wrzosu (akordeon), Janem Kadzielą z Potkanny, Piotrem Oparcikiem i z Janem Foktem.

W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. Nagrania wykonywanej przez nich muzyki były transmitowane na łamach Radia Kielce. Przez okres ponad 20 lat zagrali ponad 500 wesel, a ich repertuar zawierał takie formy muzyczne jak mazurek, oberek, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

bracia tarnowscy bracia tarnowscy bracia tarnowscy
bracia tarnowscy

Dopiero w 2006 roku za namową Andrzeja Bieńkowskiego - malarza, etnografa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który poszukiwał zespołów grających autentyczny folklor, postanowili po wielu latach przerwy zagrać wspólnie na koncertach poświęconych muzyce ludowej. Od tego czasu aktywnie koncertują w wielu miejscach w Polsce. Kariery zespołu nie przerwały nawet problemy zdrowotne Adama Tarnowskiego, który na nie w pełni sprawą prawą rękę, a w lewej stracił palec. Nie wpłynęło to jednak na jakość i kunszt wykonywanej muzyki, z uwagi na upór i ogromną pasję do grania na skrzypcach. Muzyka to całe życie, człowiek walczy aby grać - stwierdza muzyk.

Lista sukcesów Kapeli Braci z Tarnowskich jest bardzo długa. Wystarczy choćby wspomnieć te najważniejsze do których zaliczymy min. : pierwsze miejsce otrzymane na 42 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą; pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Weselnych w Chlewiskach; pierwsze miejsce na IV Przeglądzie kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych - Muzykanty 2010 w Końskich; nagrodę im. Jana Kochanowskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego Renesans w dziedzinie Folkloru i Sztuki Ludowej; wyróżnienie na przeglądzie Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski w Opocznie 2010 r. oraz na Dniach Kolbergowskich w Przysusze.

Informacje o zespole, o wykonywanej przez braci muzyce ukazywały się w różnych publikacjach, a najwięcej uwagi poświęcił im Andrzej Bieńkowski - przedstawiając zespół w 2 publikacjach poświęconych muzyce ludowej z Mazowsza: "Sprzedana muzyka" oraz "Odnaleziona muzyka.

Bracia Tarnowscy są również twórcami teatru weselnego - czyli zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Jak opisuje Andrzej Bieńkowski w książce "Sprzedana muzyka": "Najbardziej niezwykły teatr świata rozpoczynał swoje spektakle drugiego dnia wesela, po śniadaniu. Główni aktorzy to Jan, Adam i Stanisław oraz weselnicy i przygodni przechodnie. Widownia była często dość liczna - często kilkaset osób. (?) Te spektakle Tarnowskich były równie ważne jak ich gra do tańca. Nieraz weselnicy prosili, żeby jeszcze przedstawiali, a nie grali. Potem przy wypłacie częste były pretensje: Wy to się częściej wygłupiacie, niż gracie."

"Dziad to Jan Tarnowski - ubrany w znalezione naprędce łachy, z których zrobił kostium. Z całym ceremoniałem daje młodej parze prezenty. Mówi do wiersza, wykonuje epileptyczne ruchy - dla śmiechu. Wręcza im stare majtki, sprężynę, małego kota, kalosz, łańcuch - do każdego daru osobny wierszyk. Muzykanci grają marsza. Chwila uroczysta. To klasyczny weselny spektakl Tarnowskim. Potem jest koncert dla uczczenia ciotki z Ameryki. T. Jest dyrygentem. Wybiera sposób gości weselnych "muzyków". Sadza ich na podium dla muzykantów" - dalej relacjonuje na łamach Sprzedanej Muzyki - Andrzej Bieńkowski

"Przeważnie spektakle weselne odczyniał najstarszy brat grający na perkusji. My przygrywaliśmy a on coś robił. Przebieraliśmy się i tworzyliśmy teatrzyki, aby gości zabawić, aby ludzie się śmieli. Przebieraliśmy się za Dziada Amerykańskiego, Słomianego Janka i wiele innych postaci. Przedstawienia często były improwizowane, wynikały z sytuacji, najważniejsze było rozbawić zebraną publikę" - opowiada Adam Tarnowski, który nie martwi się również o losy prezentowanej przez kapelę muzyki. Muzyczny talent po rodzicach przejął syn Stanisława - Waldemar (śpiew, gitara) i syn Adama - Tomasz (skrzypce, gitara).

Opracowano na podstawie rozmowy przeprowadzonej z Panem Adamem Tarnowskim, oraz na podstawie informacji zawartych o zespole które ukazały się w publikacji: "Sprzedana Muzyka" autorstwa Andrzeja Bieńkowskiego (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007)

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka