Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14234410


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Twórcy ludowi


Jan Wlazło

Jan Wlazło

ur. 20 lutego 1930 r. zm. 27 października 1985 r.,
harmonista

Urodził się 20 lutego 1930 r. w Kłudnie jako najmłodszy z sześciorga dzieci. W 1950 r. ożenił się ze Stanisławą Pełką i gospodarował na kilkuhektarowym gospodarstwie w Kłudnie.

W wieku 10-12 lat grał na bębenku w kapeli brata Stanisława. Jan nauczył się grać na harmonii w wieku 12 lat. Był samoukiem. Kiedy nauczył się dobrze grać, założył swoją kapelę. Kapela grała na uroczystościach weselnych i wiejskich zabawach tanecznych, nie brał udziału w przeglądach czy publicznych występach, poza kilkoma występami na wiejskich uroczystościach dożynkowych.

Od roku 1979 kapelą jna Wlazły zaopiekował się Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie. W roku 1980 po gminnym przeglądzie w Wieniawie kapela brała udział w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Przysusze, potem został zaproszony do Kazimierza na XIV Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jako reprezentant woj. radomskiego, gdzie zdobył I nagrodę ufundowaną przez Komitet ds. Radia i Telewizji. po sukcesie na festiwalu w Kazimierzu, gdzie kapelę nagrały rozgłośnie Polskiego Radia i emisji filmu w telewizji kapela otrzymywała sporo zaproszeń na koncerty. W roku 1982 Jan Wlazło stracił palec wskazujący u prawej ręki. W związku z tym musiał na nowo nauczyć się grać. W roku 1983 jego kapela powtórnie wzięła udział na festiwalu w Kazimierzu, ale zajęli trzecie miejsce.

W dalszym ciągu kapela Wlazły koncertowała na przeglądach, dożynkach, festiwalach. Od 1980 r. kapela niegrana na weselach, ponieważ została wyparta przez zespoły o innym składzie instrumentów.

27 października 1985 r. zmogła go nieuleczalna choroba.

W audycjach muzycznych Polskiego Radia w Warszawie i Kielcach czasem słyszy się muzykę Jana Wlazły. Popularyzował najpiękniejsze wartości muzyki ludowej.

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGD



enrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka